česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Miliardové zakázky v Dánsku

Velvyslanectví ČR v Kodani uspořádalo společně s partnery z podnikové sféry 12. září 2013 v Praze prezentaci příležitostí, které se v nadcházejících letech otevřou pro české firmy v souvislosti s dánskými investicemi do dopravní infrastruktury.

Velvyslanectví ČR v Kodani ve spolupráci se Severskou hospodářskou komorou (Nordic Chamber of Commerce in Prague), Svazem průmyslu a dopravy ČR (SPD), Národním strojírenským klastrem a Asociací podniků českého železničního průmyslu uspořádalo ve čtvrtek 12. září 2013 v Praze seminář, který byl zaměřen na prezentaci obchodních příležitostí pro české společnosti při budování dopravní infrastruktury. Jednodenní akce nazvaná Dánské investice v dopravní infrastruktuře – příležitost pro české podniky vzbudila velký zájem představitelů českých strojírenských firem, kteří zcela zaplnili hlavní sál SPD.

Ekonom všichni
Účastníci semináře

Účastníci měli příležitost vyslechnout přednášku Stiga R. Winthera, výkonného ředitele společnosti Femern Belt Development, jenž prezentoval investiční záměry Dánska v oblasti dopravní infrastruktury. Winther mimo jiné uvedl, že celková hodnota projektů v nejbližších deseti letech se bude pohybovat v rozmezí 35 až 45 miliard eur, tzn. 903-1.160 miliard Kč. Klíčovým projektem je přitom stavba pevného spojení (silniční a železniční) Dánska a Německa (Femern Project), na který následně navazují rozsáhlé developerské projekty (dálniční síť, železniční upgrading, mosty, nemocnice atd.).

Ekonom Winther
Stig R. Winther, výkonný ředitel společnosti Femern Belt Development (vlevo)

V této souvislosti S. Winther uvedl, že mimořádný rozsah projektů může být realizován pouze při zapojení zahraničních partnerů. Přes vysoký počet místních stavebních, strojírenských a subdodavatelských firem se proto Dánsko rozhodlo otevřít svůj trh a nabídnout mimořádné obchodní příležitosti dalším silným hráčům. Prioritou bude samozřejmě vždy zcela transparentní výběrové řízení.

Objemem plánovaných investic tak tvoří Dánsko velmi atraktivní trh i pro české firmy. Toto se týká nejen projektu Femern  (18 km tunelové podmořské spojení vč. navazující sítě za 7,57 miliard eur, tzn. 195 miliard Kč), ale i dalších více než 20 významných investičních projektů. Účastníci semináře byli například blíže seznámeni s budování kodaňského metra (Metro Cityring) za 3,86 mld. eur, rozsáhlou modernizací železniční sítě za 4,04 mld. eur, výstavbou a rekonstrukcí silniční a dálniční sítě za 1,55 mld. eur, budováním více než 15 nemocnic za 5,05 mld. eur a s dalšími projekty (přístavy, mosty, státní vězení atd.).

Ekonom Husted
Birger Husted, místopředseda Severské obchodní komory a předseda Dánsko-českého podnikatelského fóra

Největší pozornost českých podnikatelů však samozřejmě vyvolal projekt Femern, který je v nejbližších deseti letech největší investiční akcí svého druhu v Evropě. Pro výběr realizátora rozdělilo Dánsko (st. společnost Femern A/S) projekt na čtyři samostatné části, pro které již byla vypsána mezinárodní výběrová řízení. Z obdržených nabídek bylo následně vybráno 9 konsorcií, se kterými 27. srpna 2013 proběhla užší obchodní a technická jednání. Po dopracování nabídek a následných jednáních budou na začátku roku 2015 vybráni čtyři smluvní partneři (pozn. Dánsko preferuje pro každou část projektu jiného dodavatele, ale nevylučuje i alternativu stejného). Vše je tedy v této fázi otevřeno a české firmy, které aspirují na možnosti subdodávek by již měly aktivně komunikovat s některými předkvalifikovanými konsorcii). Další možností v rámci projektu Femern jsou tzv. dílčí kontrakty, které již v současné době získalo několik místních či zahraničních firem (projekční firmy, konzultační asistence, přípravné stavební práce atd.).

Ekonom Mravec
Ladislav Mravec, generální manažer Národního strojírenského klastru (vpravo)

Obchodní perspektivy a možnosti podnikání v Dánsku popsal na semináři ve svém vystoupení i další významný vystupující – Kim Bek, marketingový ředitel ze společnosti Copenhagen Capacity. Kim Bek potvrdil zájem dánských firem o dlouhodobou spolupráci, blíže popsal podnikatelské prostředí a možnosti, které nabízí českým firmám při vstupu na místní trh.

Ekonom Jukl
Ivan Jukl, vrchní ředitel sekce ekonomické MZV (vlevo)

Celodenní akce, kterou doplňovala i možnost osobních konzultací s dánskými vystupujícími, se zúčastnil rovněž vrchní ředitel sekce ekonomické MZV Ivan Jukl, který ve svém úvodním vystoupení blíže popsal aktuální trendy ekonomické diplomacie, priority Ministerstva zahraničních věcí atd. V navazující přednášce zástupce Velvyslanectví ČR v Kodani Miroslav Čančík přiblížil účastníkům rozvoj vzájemného zahraničního obchodu (čtyřnásobný nárůst vývozu od roku 2010 s předpokladem dalšího růstu, aktuální aktivity velvyslanectví v oblasti ekonomické diplomacie i možnosti v dalších oblastech – dopravní a energetické projekty v Grónsku, rozvojové zakázky agentur OSN atd.).

Ekonom M. Čančík
Chargé d´affaires a.i. České republiky v Kodani Miroslav Čančík

Diskuze, která navázala na vystoupení jednotlivých řečníků, potvrdila, že seminář i předložené informace o komerčních možnostech zaujaly české podnikatele. Jednotlivé dotazy byly směrovány na konkrétní šance produktů z výrobního programu zúčastněných českých firem. Zřetelný zájem byl i o možnost jednání v Dánsku za podpory Velvyslanectví ČR v Kodani (podnikatelská mise, match-making či přímé jednání).

Pozvánka na akci