Generální konzulát České republiky v Doněcku

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Mladí doněčtí umělci navštívili Ostravu

Ve dnech 8.- 11.11.2012 navštívila Ostravu skupina mladých umělců z Doněcka. Akce, která byla na základě Memoranda o spolupráci mezi Ostravou a Doněckem organizována GK ČR Doněck ve spolupráci s Janáčkovou konzervatoří v Ostravě, se účastnili posluchači, absolventi a pedagogové Státní doněcké hudební akademie S.S.Prokofjeva v čele s rektorem akademie A.V. Skrypnykem. Jejich návštěva vyvrcholila slavnostním koncertem v sále Janáčkovy konzervatoře. Doněckou delegaci doprovázel konzul Generálního konzulátu ČR v Doněcku Petr Richter.

           Akce byla dlouhodobě plánována a jejím uskutečněním došlo k plnění shora uvedeného memoranda i na poli kultury. Doněcká delegace byla představena prakticky tím nejlepším, co v současné době může doněcká umělecká scéna nabídnout. Vynikající klavíristy Ivana Dotsenka a Andrea Stepanenka, sólisty Annu Bratus a Oleksandra Paretského, houslistku Jelyzavetu Lutsenko a choreografku  a baletku Katerynu Maslij. 

           Naplněný sál Janáčkovy konzervatoře  dlouho a spontánně aplaudoval mladým umělcům a ocenil tak vysokou úroveň jejich profesionality.

         Zájem vedení ostravské konzervatoře a  doněcké hudební akademie o spolupráci byl prezentován a završen podpisem Memoranda o spolupráci mezi oběma subjekty. Za Janáčkovu konzervatoř dokument podepsala její ředitelka Soňa Javůrková, doněckou stranu představoval rektor hudební akademie Aleksandr V. Skrypnyk. V souladu s memorandem budou obě umělecké instituce úzce spolupracovat zejména formou výměny pedagogů a studentů ke krátkodobým stážím, výměny hudebních materiálů a společné publikační činnosti.

           Delegaci mladých doněckých umělců, kterou vedla vedoucí odboru pro mezinárodní vztahy, práci s rodinou a mládeží doněcké městské administrace paní Olga Tsetselskaja, přijal i náměstek ostravského primátora pan Tomáš Petřík. V rozhovoru se oba shodli na oboustranné užitečnosti a přínosu obdobných akcí pro rozvoj vzájemných vztahů a vyjádřili podporu pro uskutečňování dalších  kulturních akcí.

          V rámci návštěvy České republiky zorganizoval GK ČR v Doněcku pro delegaci mladých umělců i prohlídku Prahy. Kromě seznámení se s pražskými památkami doněčtí umělci navštívili např. galerii MIRO známého galeristy Miro Smoláka v kostele sv. Rocha.

         Lze jednoznačně konstatovat, že se prezentace zástupců současné doněcké umělecké sféry setkala s velkým ohlasem. Sami doněčtí umělci byli mile překvapeni plným sálem a uměleckou vzdělaností ostravského publika včetně studentů a pedagogů Janáčkovy konzervatoře.