Generální konzulát České republiky v Doněcku

jko_4
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Večer české hudby v Doněcku

Dne 1.11.2013 proběhla v sále doněcké galerie Artdonbass kulturní akce s názvem Večer české hudby v Doněcku, kterou organizoval GK ČR Doněck u příležitosti státního svátku ČR. Uvedená akce završila týden české přítomnosti v Doněcku, který byl představován návštěvou prezidenta České republiky Miloše Zemana, uspořádáním výstavy 20 let samostatné České republiky v prostorách české restaurace Stargorod a předmětnou akcí.

 

           Na základě memoranda o spolupráci místní Státní hudební akademie a ostravské Janáčkovi konzervatoře, které bylo z iniciativy GK podepsáno představiteli obou subjektů v listopadu minulého roku,  přicestovali k vystoupení na uvedeném večeru žáci a pedagogičtí pracovníci ostravské konzervatoře. GK ČR pro ně připravil bohatý doprovodný program s přijetím u zástupců administrace města Doněcka, návštěvou Státní hudební akademie, shlédnutím výstavy 20 let samostatné ČR v prostorách české restaurace Stargodrod či návštěvou hlubinných solných dolů ve městě Soledar.

         Samotné vystoupení ostravských studentů - umělců v galerii Artdonbas bylo doněckou uměleckou veřejností přijato s velkým ohlasem. Akci jednoznačně přidalo na důležitosti i přítomnost první dámy Ukrajiny, paní Ludmily Aleksandrovny Janukovičové, která přijala pozvání a setrvala až do samotného konce vystoupení a následného malého banketu, při kterém se v rozhovoru se studenty Janáčkovy konzervatoře vyjadřovala k jejich výkonu a celkové koncepci večera jen v superlativech. Vystoupení mladých ostravských umělců (zpěv, klavír, klasická kytara a lesní roh) bylo bedlivě sledováno a velmi pozitivně ohodnoceno zástupci regionálních hromadných sdělovacích prostředků včetně dvou regionálních televizních kanálů.