česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Winton Train v Dublinu

(Archivní článek, platnost skončena 03.04.2015.)

Ve dnech 21.-22.5. se v dublinské knihovně v Rathmines uskutečnilo promítání filmu Nickyho rodina spojeného s osobou a činy Sira Nicholase Wintona. Večer 22.5. se pak v synagoze v Terenure konala diskuse o tomto novém českém snímku za účasti jedné ze zachráněných. Podrobnosti naleznete v příloze.

Ve dnech 21.-22. května 2013 se v rámci spolupráce českého velvyslanectví s místní židovskou obcí uskutečnilo v knihovně v dublinské čtvrti Rathmines promítání filmu Nickyho rodina. Po dva dny tak mohli zájemci (zvláště pak školní skupiny) sledovat tento mimořádný příběh o osobní odvaze Nicholase Wintona, jenž v roce 1939 zorganizoval těsně před vypuknutím války přesun 669 převážně židovských dětí do Velké Británie a tím je zachránil před takřka jistou smrtí v koncentračních táborech.

Dvoudenní akce byla zakončena diskusním večerem, který za účasti paní Mileny Grenfell-Baines (jedné ze zachráněných) a velvyslance Tomáše Kafky (jeho projev byl následně publikován v deníku The Irish Independent, přečíst si jej můžete zde: http://www.independent.ie/opinion/analysis/tomas-kafka-we-need-to-cherish-our-heroes-in-good-times-and-in-bad-29297261.html) moderoval ředitel Židovské historické společnosti v Irsku Yanky Fachler. Nutno dodat, že poutavé vyprávění paní Mileny, doprovázené promítáním unikátních fotografií, zanechalo na asi šedesátce posluchačů ve společenském sále dublinské ortodoxní synagogy evidentně silný dojem.

Prohlédněte si fotogalerii z diskusního večera:

 

Winton-1

Paní Milena Grenfell-Baines při svém vyprávění

 

Winton-2

Paní Milena Grenfell-Baines při svém vyprávění

 

Winton-3

Velvyslanec Tomáš Kafka zahajuje diskusní večer

 

 

 

 

 

 

 

přílohy

Winton Train 1 MB PDF (Acrobat dokument) 21.2.2024