Velvyslanectví České republiky v Dublinu

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Irský SisyphEUs Jiřího Slívy ozdobou výstavy zemí EU ve Farmleigh

(Archivní článek, platnost skončena 01.08.2013.)

Od 30.4. do konce předsednictví Irska v Radě EU (30.6.) bude v galerii ve Farmleigh probíhat veřejně dostupná výstava děl umělců z členských zemí EU. ČR na tomto projektu zastupuje karikaturista Jiří Slíva se svým Irským Sisypheem.

Český výtvarník, grafik a ilustrátor, autor básniček, aforismů i písňových textů Jiří Slíva se narodil 4. 7. 1947 v Plzni, kde vystudoval hutní průmyslovku, na VŠE v Praze potom ekonomiku průmyslu. Osm let pracoval v prognostickém oddělení Ústavu pro filozofii a sociologii Československé Akademie Věd, od roku 1979 je výtvarníkem na volné noze.

První kresbu uveřejnil Slíva v roce 1972 v Mladé frontě, s grafikou a dalšími výtvarnými technikami ho později seznámili Jiří Šalamoun a Jiří Anderle. Slívovy práce se do dnešní doby objevily v Die Zeit, The New York Times, The Wall Street Journal a řadě dalších časopisů, v Česku na Slívu narazíte pravidelně v týdeníku Euro.

Každoročně vystavuje v České republice i v zahraničí, ilustroval více než 150 knih a vydal dvě desítky vlastních knížek ilustrací, grafik a básniček. Za svou grafiku a kreslený humor získal na 20 festivalových cen v Česku i ve světě.

Irský Sisypheus vznikl na objednávku velvyslance České republiky v Irsku jako dar a povzbuzení pro přední irské vládní činitele v souvislosti s předsednictvím Irska v Radě Evropské unie.

Přehledný katalog jednotlivých prací naleznete v příloze.

 

The Irish SisyphEUs

Jiří Slíva - The Irish SisyphEUs

přílohy

Kaleidoscope 2 MB PDF (Acrobat dokument) 15.5.2013