Velvyslanectví České republiky v Dublinu

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výstava Evy Koťátkové a Dominika Langa v dublinském Project Arts Centre

(Archivní článek, platnost skončena 20.04.2014.)

Výstava mladých českých výtvarníků v centru Dublinu bude pro širokou veřejnost otevřena do 14. dubna 2014. Slavnostní vernisáž dne 6. února 2014 navštívila také velvyslankyně ČR v Irsku paní Hana Mottlová.

Eva Koťátková a Dominik Lang jsou oba fascinováni institucionálními charakteristikami všudypřítomných systémů, kterými jsme obklopeni. V galerii Project Art Centre v Dublinu spolupracují poprvé dva čeští umělci, jejichž projekt „Wasteland“ mění galerii v hypotetické místo: model nebo testovací komoru, v rozměrnou studovnu forem, systémů, pravidel a omezení, které definují naše okolí. V tomto jednom místě, které sami stvořili, nám nabízejí svůj pohled na skladiště, dům duchů, úložiště myšlenek a další stopy minulosti, které s námi zůstávají a vyzývají nás k hledání jejich logiky, potřeby a užití v přítomnosti.

„Wasteland“ je tvořen skromnými předměty (Lang) a institucionálními pravidly (Koťátková), strukturami, nalezenými kusy lešení a odhozenými věcmi. Výstava nabízí zamyšlení nad pozůstatky věcí a děl minulých, dávno rozpadlých a dále nepoužívaných. Každodenní výtvarná práce Evy Koťátkové zahrnuje tvoření koláží, stříhání, řezání, barvení. Představené instalace v galerii se opírají o obdobné techniky. Výstava je komponována z posbíraných předmětů, které jsou stimulovány z oblasti psychiatrie, vzdělávání, divadla a je naplněna psychologickým a fyzickým efektem překážek, tvarováním a manipulací, se kterými se v životě stále setkáváme. Koťátková nepřetržitě zkoumá řeč těla, gesta či výraz.

Dominik Lang umístil mnoho svých předchozích prací v architektuře, infrastruktuře nebo politice či ve světě umění jako sociální instituci. Střídání nebo „korektura“ z hlediska architektury (úroveň podlahy, umístění schodiště nebo funkčnost určitých muzejních místností) jsou oblasti, které se snažil přizpůsobit.

 

Kotatkova-2

Zleva: Tessa Giblin (Project Arts Centre), Dominik Lang, Eva Koťátková

 

Kotatkova-3

 

Kotatkova-3

 

Kotatkova-4

Autoři společně s velvyslankyní ČR Hanou Mottlovou a jejím chotěm Johnem McCollumem

 

Kotatkova-5