deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

10 Years Together we are aneb připomenutí největšího rozšíření Evropské unie před 10 lety

(Archivní článek, platnost skončena 26.09.2015.)

V pondělí 22. září 2014 se v zastoupení Evropské komise v Bonnu konalo celodenní sympózium pod názvem „10 Years Together we are“, které připomenulo přistoupení deseti zemí k Evropské unii v roce 2004. Účastníci sympózia diskutovali o tom, co rozšíření za uplynulé desetiletí přineslo občanům Polska, Česka a Německa. Nicméně i aktuální konflikt na Ukrajině, který se Evropské unie bytostně dotýká, byl důležitým tématem konference.

V roce 2004 přistoupilo k Evropské unii deset nových členských zemí, a to především ze střední a východní Evropy. Toto rozšíření zásadním způsobem proměnilo politické, ekonomické a sociální poměry v Evropě a bylo důležitým mezníkem při překonávání rozdělení Evropy v důsledku studené války. Na konferenci vystoupili mj. Angelica Schwall-Düren, ministryně pro spolkové záležitosti, Evropu a média Severního Porýní-Vestfálska, Alexander Graf Lambsdorff, viceprezident Evropského parlamentu, Pawel Zalewski, předseda polsko-ukrajinského partnerského fóra, Jan Sobczak, generální konzul Polska, Robert Otepka, konzul České republiky, jakož i řada dalších řečníků, aby připomenuli historický význam největšího rozšíření Evropské unie a jeho stabilizační dopad na Evropský kontinent.

Sympozium se nicméně věnovalo i aktuálnímu politickému dění, zejména pak konfliktu na Ukrajině a jeho dopadu na Evropskou unii. Události několika posledních měsíců na Ukrajině jasně ukazují, že Evropská unie zůstává i nadále atraktivním modelem spolupráce mezi jednotlivými evropskými zeměmi a že značný zájem některých zemí východní Evropy o členství v EU přetrvává. Zároveň nové dělící linie v Evropě prosazovány násilným způsobem při současném nedodržování mezinárodního práva, představují velkou zatěžkávací zkoušku pro dnešní Evropskou unii, která jí musí čelit.

V odpolední panelové debatě pak proběhla diskuze, jejímž cílem bylo zprostředkovat německému publiku český a polský pohled na uplynulé desetiletí včetně změn, jaké Evropská unie přinesla občanům České republiky a Polska, ale i Německa.

Akce pod názvem „10 Years Together we are“ uspořádala nadace Friedricha Naumanna „Für die Freiheit“ v kooperaci s Generálním konzulátem republiky Polsko, Deutsche Welle a regionálním zastoupením Evropské komise v Bonnu za podpory Ministerstva zahraničí SRN.