česky 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Česká účast na mezinárodním veletrhu vojenských speciálních sil SOFEX 2014

Mezinárodní veletrh speciálních sil SOFEX, jehož 10. ročník se uskutečnil ve dnech 6. – 8. května 2014 v Ammánu, patří svým zaměřením k nejvýznamnějším akcím svého druhu nejen v regionálním, ale i světovém měřítku. Akce se tradičně konala pod záštitou krále Abdulláha bin al-Husajna, který byl svého času historicky prvním velitelem speciálních sil v rámci jordánské armády. Česká republika byla na oficiální úrovni zastoupena náměstkem ministra obrany Tomášem Kuchtou .

Na českém stánku se prezentovalo celkem 12 firem v čele s Asociací obranného průmyslu ČR. V průběhu veletrhu navštívil stánek také bratr krále a jeho poradce pro otázky ozbrojených sil, princ Fajsal bin al-Husajn, jenž se živě zajímal především o ruční palné zbraně z produkce České zbrojovky. S náměstkem Kuchtou pak jednal o některých oblastech vojenské spolupráce mezi oběma zeměmi, zejména v oblasti ochrany proti účinkům zbraní hromadného ničení a také o spolupráci v obranném průmyslu. Princ Fajsal v této souvislosti projevil velký zájem o softwarové aplikace, umožňující kodifikaci vojenského materiálu podle standardů NATO. V tomto kontextu byly zmíněny možnosti spolupráce také na poli kybernetické bezpečnosti.

Dvoustranná spolupráce v oblasti obranného průmyslu byla rovněž předmětem jednání náměstka Kuchty s Abdul-Salam Madžálím, ředitelem King Abdullah II Design and Development Bureau (KADDB), což je armádní instituce zaměřená na výzkum a vývoj v oblasti obrany a bezpečnosti.

sofex