česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Česká technika na veletrhu "AGROTICA 2014"

Česká zemědělská, lesnická a zahradní technika byla prostřednictvím řeckých zástupců zastoupena na letošním již 25. ročníku mezinárodního veletrhu zemědělských strojů a zařízení AGROTICA, který se uskutečnil v Soluni ve dnech 30.1.-2.2.2014.


Mezinárodní veletrh AGROTICA je největším veletrhem svého druhu v Řecku a širším regionu. Koná se v dvouletém intervalu (vždy v sudých letech). Letošní 25. ročník veletrhu byl mimořádně úspěšný jak co do počtu vystavovatelů, tak návštěvníků. Na veletrhu se prezentovalo 1.320 vystavovatelů (825 zahraničních ze 35 zemí), kteří obsadili 17 pavilónů o rozloze 31 tis. m2 výstavní plochy. Mezi exponáty bylo vše, co souvisí s rostlinnou výrobou, údržbou zeleně, zahradnictvím a lesnictvím, a to od sazenic až po těžkou zemědělskou techniku. Živočišná výroba na AGROTICE není zastoupena, protože té je věnován samostatný veletrh, který se koná ve stejnou dobu v lichých letech. Počet návštěvníků překročil 100 tisíc a je označován za rekordní.

Českou produkci reprezentovali na veletrhu tradiční zástupci českých firem ZETOR (traktory), Agrostroj (zemědělská technika), MITAS (pneumatiky pro traktory a zemědělskou mechanizaci) a LASKI (malá zahradní technika a stroje na údržbu obecní zeleně), jejichž výrobky jsou v Řecku známé a oblíbené. Společnost DEMETER S.A., dlouholetý zástupce firem ZETOR, Agrostroj a MITAS, měla na veletrhu rozsáhlý stánek (FOTO ze stánku), který se trvale těšil značné pozornosti návštěvníků. Nově se na veletrhu prezentoval řecký zástupce firmy HECHT (člen skupiny WERCO).

Zájem o veletrh potvrdil oživení zemědělské výroby, která tradičně patřila k pilířům řecké ekonomiky. Tento trend potvrzují statistiky prodeje zemědělské techniky - po propadu prodeje o zhruba 80 % v letech 2007-2012 se v r. 2013 prodej traktorů meziročně zdvojnásobil (v r. 2012 klesl roční prodej traktorů na 543 ks ze 4.000 tis. ks před krizí, v r. 2013 došlo k nárůstu na 1.100 ks).

Vedoucí ekonomické sekce velvyslanectví navštívil veletrh a stánky českých vystavovatelů. Návštěva potvrdila trvalý názor velvyslanectví, že veletrh AGROTIKA patří k významným řeckým oborovým veletrhům a může být zajímavý pro české výrobce zemědělské a zahradní techniky.