česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Česká účast na 10. ročníku veletrhu zemědělských výrobků v Pekingu aneb do Číny malotraktorem

Ve dnech 27. - 30. září 2012 proběhl v Pekingu na Národním zemědělském výstavišti v pořadí již desátý ročník China Agricultural Trade Fair (CATF) organizovaný čínským Ministerstvem zemědělství pod záštitou Národní rozvojové a reformní komise, Ministerstva financí, Ministerstva obchodu a dalších institucí (viz www.regalland.com/chinaagtradefair).

Akce na celkové ploše 43 500m2 se účastnili špičkoví domácí pěstitelé, zemědělské podniky, obchodní firmy spojené s potravinářským či zemědělským průmyslem, distributoři chemikálií pro zemědělskou potřebu, ale též výrobci a dealeři zemědělských technologií. Největšího veletrhu svého druhu v ČLR se účastnilo také několik desítek zahraničních firem z Asie, Afriky, Ameriky, Evropy. A ČR mezi nimi nechyběla.

Na stánek o velikosti 20 m², který ZÚ Peking na základě dobré spolupráce poskytlo Ministerstvo zemědělství ČLR, přizval ekonomický úsek Ing. Aleše Kučeru, zástupce tradičních a úspěšných českých společností Zetor Tractors a.s.,  ZDT spol. s r.o. Nové Veselí a Farmet a.s. z České Skalice. Součástí české expozice byla mj. videoprojekce profilů a výrobků zmíněných společností, samotné výrobky byly čínským zájemcům prezentovány odborným výkladem v čínském jazyce a formou lokalizovaných detailních produktových katalogů. Zejména během prvního dne výstavy, který byl vyhrazen odborníkům a obchodníkům z oboru zemědělství, proběhla celá řada jednání o možnostech vývozu české zemědělské techniky.

Zájem vzbudila řada traktorů Zetor, od nejmenších typů Antar, přes střední řadu Proxima, až po nejvýkonnější a nejvíce vybavené stroje Forterra. U výrobků společnosti ZDT  se odborníci zajímali o dopravní systémy MEGA, které umožňují velkou variabilitu nástaveb při použití unifikovaného podvozku. Návštěvníci mohli zhlédnout i video prezentace zemědělských strojů Farmet, které v současné době nemají na čínském trhu rovnocennou konkurenci, a to zejména díky vyspělé technologii výroby, která umožňuje použití vysoce pevných zušlechtěných materiálů na pracovních orgánech stroje a na extrémně namáhaných hlavních součástech. Pneumatické secí stroje, vhodné zejména pro rozsáhlé zemědělské plochy, byly předmětem jednání s obchodními partnery ze severovýchodní Číny, Vnitřního Mongolska a provincie Xinjiang. Podobné stroje se v ČLR v současné době teprve vyvíjí a bude pravděpodobně trvat řadu let, než dojde k jejich aplikaci v provozu.

Ačkoliv česká zemědělská technika nepatří k levným výrobkům, prezentace může navázat na dobré jméno českých výrobků z minulosti. Řada zemědělců si stále pamatuje vynikající kvalitu traktorů Zetor z 80. let, kdy byly v Číně používány. Zemědělce dnes zajímá opět zejména kvalita strojů, která jim umožňuje zvýšit produkci a snižovat výrobní náklady. Používání vyspělé techniky může také napomoci vykompenzovat odliv mladých lidí z venkova do měst či případně chybějící pracovní sílu nahradit.

Na CATF dále navážou konkrétní jednání, a to jak s obchodními partnery, tak také s Ministerstvem zemědělství ČLR a dalšími úřady. Účelem jednání s vládními institucemi bude především docílit zařazení české zemědělské techniky do speciálního katalogu Ministerstva zemědělství, což by umožnilo čínským zemědělcům získat při nákupu českých výrobků státní dotace, a to až do výše 50 % z nákupní ceny (v současné době se tak děje především při pořízení techniky z domácí produkce). 

Slibnost čínského trhu

Čínský trh pro spotřebu potravin a zemědělských produktů čítá přes 1,3 mld. konzumentů, jejichž kupní síla a vůle „utrácet“ stále stoupá. Od roku 2005 dovoz zahraničních potravin dosahuje průměrného nárůstu 15 % (v roce 2008 dokonce 20,8 %). Do roku 2020 se ČLR s velkou pravděpodobností stane dokonce hlavním světovým dovozcem potravin. Příležitosti se tedy nabízí např. českým exportérům potravin a zemědělských produktů. Ale nejen oni mají šanci. Vláda a její plány pro nastolení stabilně rostoucí ekonomiky tažené domácí spotřebou se výrazně orientují také na rozvoj venkovských částí země. Podpora zemědělské produkce bude proto velmi důsledná a masivní. Vláda vypracovala např. speciální programy pro podporu  farmářských a skladovacích staveb vysokého standardu a budování zavodňovacích systémů. Systém inovací v managementu půdy má zase napomoci zřídit větší počet moderních farem s intenzivním pěstováním a moderní mechanizací.

Šanci uspět mají v této souvislosti vyspělé zemědělské technologie a zemědělské stroje, kterým co do kvality či schopností nebudou zatím místní výrobci konkurovat. Vzhledem k tomu, že celá země má podle 266 mil. farmářů, je komu nabízet.

Galerie


AGRI FOTA