česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Náměstek ministra průmyslu a obchodu ČR Jiří Havlíček v Číně jednal se svými protějšky na Ministerstvu obchodu ČLR a CAAC

První náměstek ministra průmyslu a obchodu J. Havlíček navštívil ve dnech 18.-21.3. ČLR, aby se účastnil tiskové konference k zahájení oslav 65. výročí vzájemných vztahů a workshopu „Od tradice k technologiím“, které ve dnech 19.-21.3. organizoval ZÚ Peking. Při této příležitosti se také setkal s vice-ministrem Zhong Shan (MOFCOM), aby s ním prodiskutoval aktuální bilaterální obchodní relaci, včetně návštěvy ministra průmyslu a obchodu J. Mládka v ČLR v červnu 2014. Společně s náměstkem ministra zahraničí Martinem Tlapou také jednal na Úřadu pro civilní letectví ČLR s nově jmenovaným náměstkem Wang Zhiqing.

Dne 20. 3. NM J. Havlíček slavnostně zahájil dvoudenní workshop na ZÚ Peking společně s vrchním ředitelem MOFCOM pro Evropu Sun Yongfu, seznámil se s hlavními zástupci českých podnikatelů v ČLR a jejich aktivitami v regionu a v neposlední řadě i s představiteli vybraných regionů, které mají zájem o spolupráci s ČR, diskutoval možnosti užší spolupráce.

Workshopu dne 19. 3. předcházelo jednání na MOFCOM, které bylo věnováno všem otevřeným bilaterálním otázkám v oblasti obchodu a investic. Diskutovány byly nejen příprava návštěvy ministra J. Mládka v červnu 2014 na ministerské konferenci v Ningbo a účast ČR na výstavě věnované regionu střední a východní Evropy (tzv. CEEC formát), ale také obnovení Smíšeného ekonomického výboru a zvýšení dynamiky obchodu a investic obecně.

20. 3. NM J. Havlíček společně s NM M. Tlapou jednali za účelem podpory českého letectví se zástupcem administrátora (pozn.: úroveň NM) Úřadu pro civilní letectví ČLR (CAAC) Wang Zhiqing. Česká strana avizovala zájem o rozvoj bilaterální spolupráce s CAAC, včetně sdílení zkušeností v oblasti zavádění pravidel pro všeobecné letectví (oblast certifikace, trénink atd.), a zájem o zapojení se do bilaterálních projektů EU-Čína. V průběhu jednání byl také blíže představen projekt „A-Z“, který je v letošním roce výrazně podporován projektem ekonomické diplomacie MZV „České všeobecné letectví: A-Z řešení pro Čínu“. Právě v rámci projektu MZV ČR se jednání na CAAC i dvoudenního workshopu v Pekingu a četných jednání na okraj s „leteckou“ tématikou účastnil také J. Fridrich – vice-prezident Asociace lehkých letadel.

Galerie