česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Prezentace ČR v samosprávném městě Tianjin-u

Velvyslanec V. Grepl spolu s VOEÚ P. Vávrou a vedoucími představiteli PPF Group (J. Šmejc, CEO; A. Labak, CEO Home Credit; M. Thundercliffe, CEO Home Credit China a další) navštívil dne 29. 4. 2008 město Tianjin, které patří mezi ekonomicky nejdůležitější oblasti současné Číny s obrovským potenciálem dalšího růstu díky přímé správě centrální vlády, která zde mj. testuje nové ekonomické přístupy pro zvýšení efektivity řízení tuzemské ekonomiky.

Primárním cílem návštěvy byla prezentace České republiky jako vhodného partnera pro obchodní a investiční spolupráci v různých oblastech, dále jako vhodné turistické destinace a v neposlední řadě také jako kulturně a historicky bohaté členské země Evropské unie. Při této příležitosti zároveň ZÚ Peking podpořil konkrétní projekt firmy PPF Group, která po cca měsíčním jednání dospěla k dohodě o spuštění projektu Home Credit (retailové financování) v místní ekonomické rozvojové zóně Tianjin Technical Economic Development Area (TEDA). Právě rychle se rozvíjející aglomerace Tianjinu představuje velký potenciál pro podobné projekty.

Všechny zúčastněné přivítal viceprimátor města Cui Jindu a po krátkém představení samosprávného města Tianjinu přivítal rozhodnutí PPF Group o spuštění projektu Home Credit právě v TEDA. Jak uvedl, zájem o podnikání v oblasti finančních služeb v TEDA projevily již dříve velké finanční instituce (GE, AIG, HSBC a další), což přispěje ke zkvalitnění úrovně poskytovaných produktů. S ohledem na zájem vedení města o rozvíjení přínosných vztahů s ČR a jejími podniky CJ přislíbil podporu PPF Group i v budoucnosti a vyjádřil naději, že její příklad zapůsobí pozitivně i na další potenciální české investory. CJ zároveň ocenil dosavadní snahu ZÚ Peking o rozvoj vzájemných vztahů a vyslovil obdiv nad tradiční kvalitou a moderním designem českého průmyslu (kupř. Škoda Plzeň i Mladá Boleslav). TEDA je vhodným místem pro případnou spolupráci na této úrovni, o čemž svědčí úspěšné podnikání firem v automobilovém průmyslu, telekomunikacích (kupř. Motorola), raketovém průmyslu apod.

Návštěva velvyslance V. Grepla ve městě Tianjin

J.E. Vítězslav Grepl poděkoval za přijetí a poskytnuté informace, v Tianjinu je v krátké době již potřetí, naposledy zde navštívil na pozvání místní CITIC Bank cykloshow, kde se prezentovala také čínská investice v ČR - továrna na montáž jízdních a sportovních kol CITIC-MARMES v Lanškrouně. VG potvrdil zájem ZÚ Peking a ČR jako celku o rozvoj obchodně-ekonomické spolupráce na lokální úrovni včetně investic v různých oborech. V této souvislosti potvrdil VG podporu PPF Group a jejímu projektu v Tianjinu i dalších městech ČLR. Dále poukázal i na jiné úspěšné kauzy českých i čínských firem (licenční výroba vozidel Škoda v Šanghaji, investice firmy ECM, výroba televizí firmy Changhong v Nymburce atd.) a požádal o podporu českých projektů v Tianjinu.

Rozvoj finančního sektoru patří podle Jiřího Šmejce mezi základní předpoklady úspěšného rozvoje celého města a jeho rozvojové zóny. Dosavadní výsledky PPF v Shenzhenu a Guangzhou potvrzují správnost zvolené cesty a dubnových 6.000 poskytnutých klientských půjček bude v brzké době jistě překonáno, přičemž PPF je připravena v budoucnosti zpracovávat až 100.000 půjček denně.

Návštěva velvyslance V. Grepla ve městě Tianjin

V závěru prezentace ČR došlo k slavnostnímu ceremoniálu a podpisu Memoranda o porozumění mezi PPF Group a TEDA, které je základním předpokladem pro úspěšnou spolupráci a realizaci projektu Home Credit v Tianjinu. Slavnostnímu aktu podpisu byla přítomna také řada místních novinářů a televizních štábů.

zpět na přehled zpět na aktivity