česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Západní pojetí versus tradiční čínská medicína - nemusí to být jen souboj, ale i symbióza

Peking, Šanghaj a Hongkong navštívila v polovině října delegace Fakultní nemocnice v Motole na čele s ředitelem M. Ludvíkem, doprovázená předsedou dozorčí rady Česko-čínské komory vzájemné spolupráce J. Tvrdíkem. Česká delegace se sešla s místostarostkou největšího pekingského distriktu Chaoyang, ředitelkou Pekingské asociace pro přátelství s cizími zeměmi a představiteli čínského Ministerstva zdravotnictví, navštívila Pekingskou dětskou nemocnici, Nemocnici čínsko-japonského přátelství a Nemocnici distriktu Chaoyang, setkala se rovněž s představiteli asociací tradiční čínské medicíny. Výsledkem mise bylo jednak poznání současné úrovně a stavu čínského zdravotnictví, jakož i vytvoření kontaktů a nalezení prostoru pro budoucí spolupráci v různých konkrétních oblastech jako je třeba výměna lékařů, léčebná spolupráce, sdílení zkušeností či podpora obchodní spolupráce v oblasti zdravotnického vybavení.

Obě strany se shodly na významu zdravotnictví pro kvalitní život populace stejně jako na potřebě vzájemně se více setkávat, sdílet zkušenosti a navzájem se obohacovat. Motolská nemocnice jako největší zdravotnické zařízení ČR se špičkovým vybavením  a profesionály je pro čínské odborníky užitečnou inspirací, na druhé straně lepší poznání možností a zkušeností v oblasti tradiční čínské medicíny může poskytnout pacientům alternativní možnosti léčby a prevence chorob. Do budoucna se tedy mohou obě strany zamyslet nad tím, jak dobře nastartovanou spolupráci konkrétně využít a rozvinout.

Navázané kontakty mohou také pomoci českým dodavatelům zdravotnického vybavení a zařízení k nalezení vhodného partnera pro čínský trh, který by jim pomohl nejen projít složitým procesem schvalování a certifikace, ale i při oslovování zákazníků a pochopení jejich potřeb.

Galerie


motol