česky 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Vysvěcení sošky sv. Barbory na dálničním tunelu Bancarevo u Niše

(Archivní článek, platnost skončena 10.11.2013.)

Dne 18.10.2012  se  nedaleko města Niš konalo slavnostní vysvěcení sošky sv. Barbory. Akce byla uspořádána u příležitosti zahájení ražby dálničního tunelu Bancarevo, který staví česká firma Subterra. Stavba tohoto tunelu je největším infrastrukturním projektem, který na srbské dálniční síti realizuje česká firma.


Za ZÚ Bělehrad se slavnostního aktu  účastnila velvyslankyně ČR v Srbské republice H. Hubáčková, vedoucí ekonomického úseku ZÚ L. Joza a pracovnice G. Atanasovski, za ZK CzechTrade byl přítomen ředitel P. Svoboda. Ze zástupců médií přijela na slavnostní čin místní redakce celostátní televize RTS a zástupci regionálního zpravodajství.

Vedle velvyslankyně Hubáčkové pozdravili přítomné hosty (cca 60) R. Blaško (vedoucí organizační složky Subterry v  Bělehradě) a Ivo Gaja (vedoucí stavby). Na srbské straně vystupoval náměstek ředitele Koridorů Srbska G. Petrović. Duchovním proslovem a ceremonií vysvětil sošku sv. Barbory a výstavbu tunelu místní katolický farář.

Zakázku výstavby tunelu Bancarevo získala Subterra v mezinárodní soutěži. Projekt je financován úvěrem EIB.  Tunel, který má být dokončen do jara 2014, bude součástí nového dálničního úseku Prosek – Crvena Reka o celkové délce 23 km. Úseky navazující na tunel současně staví řecké firmy Aktor a Terna.

Tunel budou tvořit dva samostatné dvoupruhové tubusy. Délka každého z nich je cca 750 m, z toho 600 m tvoří ražená část a zbytek hloubená. Vzhledem k délce tunelu a geologickému prostředí, které tvoří červený pískovec, bude ražba prováděna podle nové rakouské tunelovací metody.

Východní větev silničního Koridoru 10 přes Srbsko v úseku Niš – Dimitrovgrad má délku cca 83 km. Tento úsek je enormně vytížený a výstavba nové dálnice Niš – Dimitrovgrad nejen zrychlí transport zboží a osobní dopravu směrem do Bulharska a Turecka, ale zejména lze očekávat snížení nehodovosti. Jde tedy o klíčovou akci z hlediska dálničního spojení západní a centrální Evropy s východními regiony a propojení evropského kontinentu jako celku.

Zprávu místních médií z této akce lze shlédnout na stránkách:

http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/57/Srbija+danas/1195530/%C4%8Cesi+grade+tunel.html

http://www.juznevesti.com/Drushtvo/Poceli-radovi-na-tunelu-Bancarevo.sr.html