česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Česká republika na Veletrhu zbrojního průmyslu LAAD

(Archivní článek, platnost skončena 19.04.2014.)

Jako již každoročně v posledním období přilákala Česká republika velkou pozornost široké i odborné veřejnosti na Veletrhu zbrojního průmyslu LAAD v Rio de Janeiru. Tentokrát si úspěch připsala Česká zbrojovka, která podepsala s brazilským partnerem RT Trading Co. dohodu o založení společného zbrojního podniku CZ-Brasil. Ten se chystá ještě tento rok zahájit výrobu zbraní České zbrojovky na brazilském území, v Pomerode (stát Santa Catarina). Velvyslanectví České republiky podpořilo úsilí českého subjektu a podílelo se na účasti na veletrhu příspěvkem v rámci podpory obchodně ekonomických aktivit.

Slavnostní ceremonie oznámení dohody a podpisu smlouvy o umístění, výstavbě a zahájení výroby České zbrojovky, která nyní v Brazílii vytvořila firmu CZ-Brasil, proběhla na jejím vlastním stánku v rámci 9. ročníku největšího veletrhu v sektoru obrany v Latinské Americe, LAAD Defence & Security 2013. Ten se konal na výstavišti Riocentro v Rio de Janeiru od 9. do 12. dubna 2013. Slavnostního oznámení se účastnili zástupci České zbrojovky, generální ředitel Lubomír Kovařík, výkonný ředitel Richard Zapletal, vedoucí projektu CZ-Brasil Boris Papp, vedoucí výboru ředitelů Tadeas Kufa a obchodní ředitel Ladislav Britaňák, dále majitel partnerské firmy RT Trading Co. Rafael Thales de Freitas a jeho nejbližší spolupracovníci, starosta sídelního města nového závodu Pomerode, Rolf Nicolodelli, vojenské autority, zástupce Velvyslanectví České republiky v Brazílii, ekonomický diplomat Filip Kanda, ředitel zastoupení Ministerstva průmyslu a obchodu CzechTrade v Sao Paulu Marek Zmrzlík, zástupci tisku a další hosté.

Vzniklá firma zajistí 100% potřebných investic do stavby továrny a zahájení výroby. Výrobní objekt má mít 10 tisíc metrů čtverečních, pozemek 30 tisíc metrů čtverečních a bezpečnostní rádius 20 kilometrů. Rozjezd výroby se předpokládá na měsíc září, v listopadu se očekává dokončení první tisícovky kusů. Hlavním modelem pro zahájení výroby má být pistole CZ P-07, jejíž výroba se má v budoucnu zcela přesunout z Uherského Brodu do Brazílie. Podnik vytvoří 150 nových přímých pracovních míst. Datum slavnostního přestřižení pásky v místě nového podniku bude upřesněno v příštích týdnech.

Jde o vůbec první případ přenesení části výroby a technologií České zbrojovky do zahraničí. Událost je rovněž završením dosavadní úspěšné exportní spolupráce České zbrojovky v Brazílii a vynikajících bilaterálních vztahů obou zemí na poli obrany a obranného průmyslu. Již nyní tvoří zbraně České zbrojovky významnou část výzbroje brazilské civilní i vojenské policie a dalších bezpečnostních složek a významně napomáhají v jejich boji proti ozbrojenému zločinu. Potřebu zajištění bezpečnosti v souvislosti s nadcházejícími masovými sportovními událostmi v Brazílii není třeba zdůrazňovat. Ta je navíc v Brazílii trvalá a spojená s každodenním úsilím jejích ozbrojených složek při potírání násilí a zločinu. Na uspořádání slavnostní ceremonie přispělo v rámci projektu na podporu ekonomické diplomacie též Velvyslanectví České republiky.

 

Stánek firmy CZ-BRASIL na veletrhu LAAD