česky 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Posilování protekcionismu v Argentině

(Archivní článek, platnost skončena 29.01.2014.)

Po Brazílii i Argentina v souladu se závěry MERCOSUR od 24. 1. 2013 zvyšuje dovozní clo na 100 nových komodit. Zvýšení dovozního cla u vybraných výrobků na nejvyšší povolenou míru poškodí i tradiční české vývozce.

Na vrcholové schůzce MERCOSUR v prosinci 2011 v Montevideu členské země přijaly zvýšení dovozních cel pro 100 nových komodit, které se týká dovozu zboží z extrazóny, tedy netýká se obchodní výměny mezi členy MERCOSUR. Argentina začíná uplatňovat rozšíření celních překážek o 100 nových komodit od 24. 1. 2013. Na dovážené produkty na argentinském seznamu, na které se doposud uplatňovalo dovozní clo v rozmezí od 0 do 20 % je tedy od uvedeného termínu dovozní clo zvýšeno na 35 %, tedy na nejvyšší hranici, kterou povoluje WTO. Prezidentský dekret č. 25/2013 stanovuje platnost zvýšeného dovozního cla na 100 nových komodit do 31. 12. 2013. Před ukončením platnosti uvedeného opatření bude seznam komodit vyhodnocen a opatření s novým seznamem komodit může být prodlouženo na další období.

Zvýšené dovozní clo pro 100 nových komodit je dalším restriktivním ochranářským opatřením v zahraničním obchodu, které cenově znevýhodňuje zahraniční výrobky a jejich vstup na argentinský trh. Připomínáme, že Argentina patří k zemím, které nejvíc využívají systém neautomatických licencí, za co je Argentina pravidelně kritizovaná na všech světových obchodních úrovních, včetně WTO a EK. Před rokem Argentina rozšířila národní systém obchodních překážek o zavedení dovozních žádostí DJAI (Declaración Jurada Anticipada de Importación), čímž už rok kontroluje úplně všechny dovozy zahraničního zboží. Argentinští dovozci musí pro každou jednotlivou zásilku ještě před vstupem do celní zóny obdržet povolení sekce zahraničního obchodu ministerstva průmyslu a daňového úřadu, kde se zkoumá existence domácího výrobce dováženého zboží a jeho nepostradatelnost na argentinském trhu. Uplatnění dovozních žádostí DJAI od února 2012 snížilo dovoz v minulém roce o 7 procentních bodů.

Na seznamu 100 nových produktů se zvýšeným dovozním clem na 35 % jsou např. jaderné reaktory, elektrárenské kotle, mechanické stroje a nástroje a jejich součástky, elektrické vrtačky, čerpadla, ventilátory všech druhů, motory a generátory elektrické energie, motocykly s objemem motoru od 250 do 800 cm3, pneumatiky všech druhů, elektrické přímotopy, ohřívače vody, fény, kovový nábytek, dřevěné desky, šatní ramínka, stavební výrobky z kamene, sádry a cementu, slévárenské výrobky ze železa a oceli, pračky s kapacitou vyšší než 10 kg, elektrické trouby a kávovary, malé elektrospotřebiče jako např. holící strojky a depilátory, výpočetní technika, mobilní telefony, audio a video kazety pro analogový záznam, sluneční brýle, hudební nástroje, hračky a sportovní potřeby jako např. míče, brusle, pomůcky pro gymnastiku, kartáče, košťata, zubní kartáčky, součástky pro obuvnický průmysl, tužky, propisky a zvýrazňovače, tabákové výrobky, plynové zapalovače, keramické výrobky, kovová bižuterie, pleťové krémy, pleťové vody a přípravky na hubení hmyzu. Mezi potravinové výrobky ve zvýšeném celním režimu byly zařazeny např. rostlinné pokrmové tuky a oleje, tuňák v konzervovaném stavu, pražená káva, pícninová semínka, kiwi, ananasy, whisky v obalech menších než 2 litry, nealkoholické nápoje, rajčatový džus, přípravky pro ochucení nápojů, houby a potrava pro zvířata.

Podle oficiálního sdělení uvedené opatření má posilovat konkurenceschopnost domácích výrobků a čelit narůstající lavině importu zboží údajně zejména od asijských výrobců. Z vyjmenovaných komodit a znalosti nasycenosti místního trhu světovými výrobci je zjevné, že do cílové skupiny, kterou uvedená opatření poškozují, rozhodně patří i země EU.

Řada z výše uvedených komodit patří k tradičním českých exportním výrobkům, které se do Argentiny dováží desítky let, proto zvýšení dovozního cla v nemalé míře postihne i české vývozce.

Příloha: Nomenklatury dle celního sazebníku pro 100 komodit, kterým Argentina zavádí zvýšené dovozní clo

přílohy

nomenklatury 80 KB DOC (Word dokument) 28.1.2013