česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Mise českých energetiků do Egypta

ZÚ Káhira zorganizoval ve dnech 27. až 30. května 2013 misi podnikatelů z energetického sektoru do Egypta. Kromě řady individuálních jednání českých firem byla těžištěm programu dvě jednání typu B2B s egyptskými partnery v Káhiře a Alexandrii.

Zastupitelský úřad v Káhiře (dále ZÚ) v rámci podpory exportu českých firem do Egypta zrealizoval v  květnu projekt nazvaný „Seznámení egyptských elektrárenských společností s možnostmi českých dodavatelských firem“. Cílem tohoto projektu bylo napomoci českým výrobcům energetických zařízení obnovit dřívější kontakty a dodávky do Egypta, přivést nové české firmy na egyptský trh, propagovat u široké egyptské odborné veřejnosti české technologie a zařízení.

Obor energetika byl vybrán nejen na základě tradiční bilaterální spolupráce v něm, ale zejména kvůli současné situaci v tomto sektoru, kdy Egypt trpí velkým nedostatek elektrické energie, rozdíl mezi potřebami země a instalovaným výkonem je cca 3000 MW a stále se zvyšuje. Pro vyřešení požadavku zvýšení výrobních kapacit Egypt připravuje výstavbu 6 nových velkých tepelných elektráren a tendry by měly být vypsány pravděpodobně v průběhu srpna 2013. Egypt chce také modernizovat svoje již postavené a delší dobu provozované tepelné elektrárny, aby dosáhl zvýšení jejich účinnosti.

Česká republika vybudovala v 80. letech minulého století v Egyptě celkem 8 tepelných elektráren: Kafr el-Dawar, Siouf, Talkha I, Talkha II (New Talkha), Beida Dyers, Misr Rayon, Ayoun Moussa, Kureimat. Všechny tyto výše uvedené elektrárny byly vybudovány zcela z českých dodávek (turbína, generátor, kotlárna, vodní hospodářství apod.) a tato díla patři mezi ta, u nichž se uvažuje o jejich modernizaci (zvýšení jejich účinnosti).

Tyto převážně 200 MW elektrárny byly dodány v 80. letech 20. století firmami Škodaexport a Škoda Praha. Elektrárny doposud fungují, ale po letech provozu potřebují náhradní díly a rekonstrukci. V současnosti je třeba obnovit vazby tradičních českých výrobců v této oblasti a oslovit nejen elektrárny české provenience, ale i další elektrárny, dodané např. německými a americkými firmami, které se potýkají s podobnými problémy. V těchto případech by šlo o náhradu zařízení, kde česká strana může nabídnout levnější a konkurenceschopné výrobky. Některé ze zahraničních firem, které tyto elektrárny realizovaly, již neexistují (podobně jako tehdejší exkluzivní český dodavatel Škodaexport).

            Účast na misi a projektu byla následující (kromě velvyslanectví ČR v Káhiře):

·        Podniky:

 • ALSTOM s.r.o.
 • DOOSAN Škoda Power
 • EXMONT-Energo a.s.
 • INOTRADE
 • LENZA WATER SUPPLY s.r.o.
 • MDP/GEO s.r.o.
 • První brněnská strojírna PBS a.s.
 • Přerovské kotlárny Vlček s.r.o.
 • SIGMA DIZ s.r.o.
 • ZAT, a.s.

·        Česká exportní banka, CzechTrade

Z egyptské strany na projektu spolupracovalo zejména Ministerstvo elektřiny a energií, které zajistilo pozvání egyptských firem v Káhiře, a společnost West Delta Electricity Production Copany WDEPC, jež zorganizovala jednání v Alexandrii. Na zvaní egyptských partnerů se podílela i Alexandrijská obchodní asociace a lze dodat, že také české firmy, které měly již v Egyptě své partnery. Z uvedených institucí základní a největší pomoc poskytla společnost WDEPC, která zajistila nejvíce odborných účastníků.

Hlavní body programu mise byly následující:

úterý 28. května 2013

 • Jednání s egyptskými podnikateli v prostorách velvyslanectví v Káhiře, které mělo tento průběh: projev velvyslance, power-pointová prezentace vedoucího ekonomického úseku, prezentace firem, jednání typu B2B se zástupci jednotlivých elektráren Středního a Jižního Egypta;

středa 29. května 2013

 • Podobné jednání, ale v Alexandrii, se zástupci elektráren Severního Egypta;

čtvrtek 30. května 2013

 • Individuální jednání a návštěvy v Káhiře, resp. v elektrárně Kafr el-Dawar. Na závěr zhodnocení projektu ze strany českých účastníků a též jejich možností působení v Egyptě.

ZÚ se domnívá, že záměr projektu byl plně splněn, obě hlavní jednání byla relativně početně zastoupena z odborné egyptské strany (cca 25 účastníků v Káhiře a 30 v Alexandrii). Dobře připravené prezentace českých firem a zejména vysvětlení možností financování projektů ze strany České exportní banky dávají reálný předpoklad, že český export v energetické oblasti se zvýší.

Zásadní byla přítomnost zástupce České exportní banky ČEB, který dokonce v arabštině vysvětloval možnosti vhodného financování společných projektů. Současně s ním byl přítomen i představitel EDBE (Export Development Bank of Egypt), s kterou česká banka spolupracuje. Egypt naléhavě potřebuje rozvinou energetický sektor, avšak chybí mu finanční prostředky; přítomnost obou bankéřů byla proto velmi nutná.