česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Nová dánská investice v ČR

V pondělí 3. března 2008 se uskutečnilo v průmyslové zóně Liberec – Jih slavnostní otevření nového výrobního závodu dánské firmy Faerch Plast.

V pondělí 3. března 2008 se uskutečnilo v průmyslové zóně Liberec - Jih slavnostní otevření nového výrobního závodu dánské firmy Faerch Plast. Celková hodnota investice činí 26,8 milionu EUR, tj. téměř 670 milionů Kč.

Faerch Plast1

Investici realizovala významná dánská firma vyrábějící obalovou techniku. Firma byla založena již v roce 1869, původně na výrobu tabákových výrobků. Výroba plastických materiálů na balení potravin a dalších druhů zboží bylo zahájena v roce 1969. Vlastní výrobní kapacity byly vybudovány v městě Holstebro a brzy získala firma hlavní podíl na dánském trhu. V současné době jsou výrobní kapacity firmy etablovány na rozloze 46.000 m2. V loňském roce uskutečnila zakázky za 905 milionů dánských korun, tj. téměř tři miliardy Kč.

Faerch Plast2

Vzhledem k neustále rostoucí poptávce se rozhodla v loňském roce firma o rozšíření výroby a o vybudování nových kapacit ve střední Evropě. Na základě evaluace možností v jižním Polsku, České republice a Maďarsku, bylo rozhodnuto vybudovat novou továrnu v severních Čechách.

Faerch Plast3

Dle vyjádření Jense Bornsteina, výkonného ředitele firmy, byl Liberec vybrán zejména kvůli jeho strategické poloze, která umožňuje lepší vazbu na nově rostoucí trhy, jako je zejména Slovensko, Polsko a samozřejmě Česká republika. Do budoucna se firma zaměří patrně i na Rusko. Významná je dosažitelnost vůči Německu a jižní Evropě, kde již nyní má dánská firma stálou síť zákazníků. Svou roli při rozhodování o výběru lokality sehrála i přítomnost technické univerzity v Liberci.

Faerch Plast4

Původně firma uvažovala o výrobním závodě v ČR o rozloze cca 6.000 metrů čtverečních, v průběhu realizace však přehodnotila své rozhodnutí a vybudovala výrobní kapacity na více než 13.500 metrů čtverečních. Zároveň si firma zajistila předkupní právo na dalších deset hektarů pozemků pro další rozvoj svého areálu.

Realizace investice proběhla ve velmi krátké době. Položení základního kamene se uskutečnilo 29. května 2007 a předání nově vybudovaných výrobních hal již za osm měsíců, koncem ledna roku 2008.

Faerch Plast5

Z projevů v rámci slavnostního zahájení bylo zřejmé, že firma vysoce hodnotí tuto investici, bezproblémovost její realizace a dostatečnou vstřícnost českých úřadů.