česky 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Fokus Tjekkiet - seminář o českém pivovarnictví „Tjekkiske og danske øl“

Dne 21. února 2008 se ve zcela zaplněném hlavním auditoriu muzea Carlsberg uskutečnil seminář o českém pivovarnictví „Tjekkiske og danske øl“.

Pivo auditorium

Dne 21. února 2008 se ve zcela zaplněném hlavním auditoriu muzea Carlsberg uskutečnil seminář o českém pivovarnictví "Tjekkiske og danske øl" /Dánské a české pivo/. Tato akce, která byla součástí letošní rozsáhlé prezentační iniciativy Velvyslanectví ČR v Kodani nazvané FOKUS TJEKKIET (" Zaměřeno na Českou republiku"), se setkala s velmi vysokým zájmem odborné i široké veřejnosti.

Cílem akce bylo především zvýšit povědomí o současném stavu českého pivovarnictví a o současných produktech českých pivovarů a sladoven, a tím povzbudit zájem dánských klientů o další komerční spolupráci. Zastupitelský úřad ČR v Kodani proto považoval za nezbytné více zvýraznit Českou republiku především vůči podnikatelským subjektům, zároveň ale kladl důraz na přístupnou formu akce i vůči široké veřejnosti. V tomto ohledu byla proto pozitivní nejen vlastní vysoká účast na této celovečerní akci, ale též značná publicita v dánském tisku (např. Copenhagen Post).

Pivo Jancarek

Pivo Rasmussen

Na zajištění akce participoval Český svaz pivovarů a sladoven, jehož výkonný ředitel Ing. Jan Veselý se osobně vlastního semináře zúčastnil.

V rámci úvodní powerpointové prezentace byli účastníci seznámeni s dlouhodobou tradicí výroby piva v českých zemí, se specifikou "českého" piva, s různými technologiemi české produkce, atd. Poté následovala diskuze odborníků, jejímž obsahem byla mj. komparace českého a dánského pivovarnictví spojená s degustací dvou vybraných českých značek - Budvar a Staropramen a dvou dánských pivních produktů - Carlsberg a Jacobsen. Ve druhé části prezentační akce, která byla spojena s recepcí, pak měli účastníci možnost otestovat i další české výrobky - Krušovice, Gambrinus, Pilsner Urquell, Zlatopramen, Náchod Primátor a Černá Hora.

V rámci celovečerní akce, kterou organizačně podpořilo muzeum Carlsberg a dánská marketingová a tradingová firma House of Beer, měli účastníci možnost si prohlédnout stálou expozici muzea a rovněž historické, neoklasicistické prostory muzea s řadou vysoce kvalitních uměleckých sbírek (obrazy, sochy), které nejsou pro veřejnost jinak zpřístupněny.

Pivo refreshment

Velvyslanectví ČR v Kodani považuje tuto akci za velmi úspěšnou, a proto předpokládá, že by mohla i z hlediska komerčního přispět k dalšímu nárůstu českého vývozu do Dánska. Komoditní položka " pivo ze sladu" se dle dostupných statistik MPO ČR stává v této severské zemi mimořádně atraktivní. Konkrétně například od roku 2000 do roku 2007 došlo k progresivnímu navýšení vývozu piva do Dánska o 635 % (!).