česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Doněcká delegace v Ostravě

Dne 31.1. se v Ostravě uskutečnilo Česko-ukrajinské ekonomické fórum. Akci organizovala Krajská hospodářská komora Moravskoslezského kraje (KHK MSK) v spolupráci s krajským úřadem MSK a Doněckou obchodně-průmyslovou komorou. Fórum se konalo v rámci návštěvy delegace z Doněcké oblasti v čele s náměstkyní předsedy Doněcké oblastní státní administrace T.Lukjančuk v Ostravě.

Paní vicegubernátorka byla doprovázena podnikatelskou misí, kterou vedl prezident Doněcké obchodně-průmyslové komory G.Čižikov. Programu se účastnil vicekonzul L.Horák.

Představitelé MSK mají zájem o rozvoj širokého spektra aktivních vztahů s Doněckou oblasti a chtějí naplňovat uzavřené Memorandum o spolupráci reálnými aktivitami. Právě proběhlé, skvěle zorganizované ekonomické fórum, je toho důkazem. Program pro oficiální část delegace byl zaměřen zejména na rozvoj spolupráce v oblasti školství. Paní Lukjančuk jednala s náměstkyní hejtmana za oblast školství a mládeže Věrou Palkovou, s doprovodem navštívila VŠB-TU a uskutečnila další jednání s cílem navázání spolupráce mezi kraji i v humanitární sféře. Hejtman MSK M.Novák během pracovního setkání s delegací akcentoval otázku rozvoje cestovního ruchu.

Ekonomické fórum přilákalo enormní zájem ze strany české podnikatelské veřejnosti (110 účastníků), která měla možnost po dopoledním programu věnovaném prezentacím vést individuální jednání s G.Čižikovem, L.Horákem a zástupci devíti firem z Doněcké oblasti*.

* “Ljubovskoe“ – zemědělské hospodářství (rostlinná a živočišná výroba), “Astro“ – tipografie, “Dejta express“ – průmyslová automatizace, telekomunikace, “Pticefabrika Proletarskaja“ – chov drůbeže, “Doneckij regionalnyj centr po obrascheniju s otchodami“ – odpadové hospodářství, “Specialnaja ekonomiceskaja zona Doneck“ – nabídka pro zahraniční investory, “Donbassugleavtomatika“ – projekční a konstrukční práce, dodávky důlních zařízení, “Ekaterinoslavskij komerceskij bank“ – bankovní a investiční činnost.

Na Fóru se z ukrajinské strany prezentovala Doněcká oblast, Doněcká obchodně průmyslová komora a se zdravicí vystoupil obchodní rada ukrajinského velvyslanectví v Praze Z.Hošovskyj. Z české strany se prezentovali zejména Česká exportní banka a CzechInvest.

Ukrajinští podnikatelé navštívili i prostory KHK MSK, kde měli možnost pokračovat v jednáních o konkrétních formách spolupráce s předsedou Komory J.Březinou a ředitelkou M.Habrmanovou. Během svého programu v Ostravě navštívili i Dolní oblast Vítkovice s exkurzí nově vybudované koncertní místnosti (starý plynojem) a interaktivní expozice “Svět techniky“.