česky 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Energy Storage 2014 Düsseldorf

V termínu od 25. do 27. března 2014 se v Düsseldorfu konala mezinárodní konference a veletrh Energy Storage, nejdůležitější z celé série světových konferencí a veletrhů Energy Storage Worldwide, které se pravidelně pořádají v Novém Dillí (Indie), Pekingu (Čína), Tokiu (Japonsko) a San José (USA).

Současná energetika se nachází se fázi rozsáhlé transformace. Stále více rozvinutých zemí se vážně zabývá otázkou jak dosavadní zdroje energie (uhlí, ropa, jádro) nahradit těmi obnovitelnými. Nynější podíl energie z obnovitelných zdrojů tvoří přibližně 13 % a tento podíl by se měl do roku 2020 ztrojnásobit. K tomu není nutné zajistit jen technologii energetických sítí, ale především účinné a financovatelné systémy ukládání energie z obnovitelných zdrojů. Vyvážení nabídky a poptávky v reálném čase je současně největším problémem elektráren vyrábějících energii z obnovitelných zdrojů. Právě tato témata jsou základem konferencí Energy Storage, která k jednomu stolu přivádí různé strany, od univerzit a vědeckých institutů přes podniky městských služeb k zásobovatelům energetické energie. Dlouhodobým cílem konference je najít tržně schopné aplikace, zvážit jejich využití na mezinárodním trhu, analyzovat praktickou realizovatelnost nových inovativních konceptů a diskutovat budoucí podobu celého energetického trhu. Paralelně k Energy Storage byly také pořádány „Financial Dialogue Europe 2014“, zabývající se finanční stránkou systémů ukládání energie z obnovitelných zdrojů, a „Conference Power-to-Gas 2014“ zaměřené na projekty pro evropský energetický průmysl, zejména na vývoj podmínek trhu a realizace technologie power-to-gas.

Konference se zúčastnilo více než 850 odborníků ze 46 zemí světa. Technologické novinky na doprovodném veletrhu prezentovalo 70 světovým firem a vědeckých institucí zabývajících se ukládáním energetické energie, jako např. Siemens, Areva, RWE, E.ON, FIAMM Energy Storage Solutions, SMA Solar Technology, Younicos a BMW.

Mezi nejdůležitější řečníky konference patřili například Garrelt Duin, ministr pro obchod, energetiku a průmysl spolkové země Severní Porýní Vestfálsko, Frank-Michael Baumann, jednatel EnergieAgentur.NRW, Johann-Friedrich Dempwolff, prezident Asociace evropských výrobců automobilových a průmyslových akumulátorů a baterií (EUROBAT), Didier Houssin, ředitel udržitelné energetické politiky Mezinárodní energetické agentury (IEA), nebo Janice Lin, zakladatelka a výkonná ředitelka California Energy Storage Alliance.

Z České republiky se konference a veletrhu účastnilo celkem 12 podniků: BKE a.s., ČEZ Group, ČSZE Český svaz zaměstnavatelů v energetice, Green Gas DPB a.s., Grundfos s.r.o., i4wifi a.s. GWL/Powe Group, Power Exchange Central Europe A.S., Regulus Spol. s r.o., SCHOTT Flat Glass ČR s.r.o., T.W.I. spol. s r.o., Vaillant Group Czech s.r.o., VŠCHT Praha.

Řečníci konference se jednoznačně shodli, že pro budoucí rozvoj oboru je zapotřebí nejen najít další zdroje financí, ale hlavně vytvořit jednoznačný regulativní rámec. Nikdo z účastníků však nepochyboval o dalším vývoji technologií pro ukládání energie a jejich významu pro světově rozsáhlejší čerpání energie z obnovitelných zdrojů. Příští ročník se bude konat 9. – 11. března 2015. Více informací naleznete na www.energy-storage-online.de