česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Veletrh MEDICA 2012

(Archivní článek, platnost skončena 27.11.2013.)

Ve dnech 14.-17.11.2012 se v Düsseldorfu uskutečnil mezinárodní veletrh zdravotnické techniky MEDICA 2012, který je největším světovým veletrhem ve svém oboru a patří mezi deset největších světových veletrhů vůbec. Světové prvenství odráželo i motto veletrhu: „Be part of the No. 1“, které návštěvníky provázelo všemi halami düsseldorfského výstaviště. Letošního 44. ročníku se zúčastnilo 4.554 vystavovatelů (2011: 4.571) ze 64 zemí a veletrh navštívilo 130.600 návštěvníků (2011: 134.500).

Cílovou skupinou veletrhu byla již tradičně především odborná veřejnost – lékaři a lékařský personál, management nemocnic, pečovatelských zařízení a laboratoří, obchodníci se zdravotní technikou, zástupci zdravotnického průmyslu a zdravotních pojišťoven. Účast manažerů s rozhodovacími a kupními pravomocemi ve své firmě na veletrhu MEDICA každoročně stoupá, v letošním roce tvořili 93 % ze všech návštěvníků veletrhu, přičemž každý druhý návštěvník přijel ze zahraničí (řada z nich mj. i z České republiky).

Veletrh MEDICA odráží situaci na trhu, kde v řadě zemí dochází k redukci výdajů ve zdravotnictví a do investičních procesů klinik a zdravotnických zařízení stále častěji vstupují zdravotní pojišťovny. Na trhu tak sílí poptávka po levnějších a všestrannějších technických řešeních a slábne poptávka po úzce specializovaných „highend“ technologiích, které jsou pro veřejné zdravotnictví příliš nákladné. Příkladem mohou být medicínské zobrazovací systémy např. ultrazvuk, rentgen či magnetická rezonance.

Zásadním tématem letošního veletrhu bylo využití IT ve zdravotnictví s důrazem na kompatibilitu, mobilitu a propojitelnost (např. komunikace mezi pacientem a lékařem prostřednictvím PC-tabletu či smartphonu). Dalšími trendy je produktová orientace na nabídku kompletních řešení, použití minilaboratoří v lékařských praxích a otázka uchování a zabezpečení lékařských dat.Veletrh doprovázelo i několik odborných kongresů, které se tématicky zaměřily na širokou škálu témat od intenzivní medicíny až po přírodní léčitelství. Probíhaly i tréninkové kurzy na obsluhu moderních přístrojů jako je ultrazvuk či speciální mikroskop.

Souběžně probíhajícího veletrhu COMPAMED, který je odborným veletrhem pro dodavatele medicínské průmyslové techniky, se zúčastnilo 645 vystavovatelů z 34 zemí a navštívilo ho 16.000 návštěvníků. Veletrh byl zaměřen na vývoj produktu, spolupráci ve vývoji a minimalistický trend stále kompaktnějších a zároveň komplexních systémů.

Příští ročník veletrhu MEDICA se uskuteční v termínu 20. – 23.11.2013. Více informací o veletrhu lze nalézt na www.medica.de