česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

2. česko-německý hospodářský kulatý stůl - logistika a transport

V pořadí druhý česko-německý hospodářský kulatý stůl, tentokrát k problematice dopravy a logistiky mezi ČR a Severním Porýním-Vestfálskem, se uskutečnil ve čtvrtek 28.2.2013 v Düsseldorfu. Akci uspořádal Konzulát ČR v Düsseldorfu společně s agenturou NRW-Invest a s Hospodářskou komorou Dortmund. Cílem bylo v neformálním prostředí propojit české a německé firmy, poradenské společnosti a jiné subjekty aktivní v logistice a dopravních službách a nastartovat jejich spolupráci. Dalším záměrem bylo prezentovat ČR jako perspektivní obchodní, kooperační a investiční destinaci.

Akce se zúčastnilo přibližně 50 hostů, převážně zástupců firem, veřejné sféry, poslanců zemského sněmu a zástupců tisku.

Akci zahájila generální ředitelka agentury NRW-Invest P. Wassner společně s O. Karasem, konzulem Konzuátu ČR v Düsseldorfu. S diskusními příspěvky následně vystoupili: vedoucí zastoupení ČSA v Německu A. Ray, vice-prezident letiště Düsseldorf L. Honerla a generální ředitel Rhenus Logistics GmbH M. Neese.

A. Ray (ČSA) uvedl, že linka Praha – Düsseldorf patří k nejvytíženějším linkám, které České aerolinie provozují. V roce 2012 bylo na této lince přepraveno 138.000 pasažérů, to je obdobný počet jako u linek do Stockholmu, Osla nebo do Pekingu. Zhruba dvě třetiny cestujících přitom tvoří obchodní cestující, to podle jeho slov svědčí o mimořádně čilých ekonomických vztazích mezi ČR a Severním Porýním-Vestfálskem.

L. Honerla (letiště Düsseldorf) podotkl, že počet odbavených cestujících na letišti Düsseldorf v roce 2012 poprvé přesáhl hranici dvaceti milionů (20,8 mil., což je nárůst o 2,4 % oproti roku 2011) a letiště se blíží k hranici své kapacity (22 mil. cestujících ročně). Letiště Düsseldorf je největším letištěm v NRW a třetím největším v Německu (po Frankfurtu a Mnichovu). Základem dlouhodobé prosperity a růstu letiště Düsseldorf je podle jeho názoru zejména zisk strategických přepravců (Air Berlin, Lufthansa, Condor, TUIfly), kteří si zde zřídili svůj dopravní uzel (tzv. hub) a též dlouhodobé rozšiřování nabídky přepravních destinací (v současnosti je v nabídce 192 destinací v 55 zemích).

M. Neese (Rhenus Logistics GmbH) konstatoval, že dle praktické zkušenosti jeho firmy v posledních 5 - 6 letech převyšuje objem transportů z ČR do SRN objem transportů v opačném směru je o zhruba 30 % nižší. Největší problémy vidí v akutním a dlouhodobém nedostatku řidičů kamionů v SRN a také časté změny a relativní složitost parametrů mýtného systému v ČR. V dalších letech se podle M. Neese dá očekávat mírný pokles objemu transportů z ČR. Důvodem je jednak pokles českých exportů jdoucích přes německé prostředníky a také pokles výkonů evropského automobilového průmyslu, který omezí dodávky subdodavatelů z ČR.

Konzulát ČR v Düsseldorfu plánuje do budoucna realizaci dalších kulatých stolů, které budou tématicky zaměřeny na hospodářské sektory perspektivní v česko-německém ekonomickém kontextu. Příští hospodářský kulatý stůl je připravován na začátek června 2013.

Mediální ohlasRheinische Post: 1.3.2013

přílohy

Rheinische_Post_01._03._2013.pdf 231 KB PDF (Acrobat dokument) 11.3.2013

Galerie


Stammtisch II.