česky 

rozšířené vyhledávání
rypadlo
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Prezentace české důlní techniky v Mosambiku a JAR

(Archivní článek, platnost skončena 01.10.2013.)

Kdy: 30.09.2013 - 04.10.2013, Kde: Tete (Mosambik), Richard's Bay (JAR)

Velvyslanectví České republiky v Pretorii a Harare zvou české výrobce a exportéry důlních technologií a zařízení pro dopravu sypkých materiálů na specializovanou obchodní misi do Jihoafrické republiky a Mosambiku.

V Mosambiku se účastníci mise nejprve setkají s relevantními představiteli státní správy a podnikatelské komunity v hlavním městě Maputu. Odtud odcestují do uhelné pánve v provincii Tete (severozápadní cíp Mosambiku), kde jsou soustředěny druhé největší africké uhelné zásoby. Přístupnost suroviny zde momentálně umožňuje technologicky nenáročné formy povrchové těžby, v budoucnu však přijdou ke slovu i náročnější metody, při nichž se při včasném odhalení potenciální poptávky uplatní právě české dobývací technologie. Většina těžby v Mosambiku je v rukou zahraničních společností (brazilská společnost Vale, australská Riversdale Mining, indické firmy NMDC a Jindal Steel and Power aj). V závislosti na zájmu účastníků a časových možnostech může být na program zařazeno i jednání v přístavu Beira, který hraje klíčovou roli v mosambickém, zimbabwském a malawiském zahraničním obchodu. 

V Jihoafrické republice bude prezentace české dobývací a překladní techniky zaměřena na přístav Richard´s Bay v provincii KwaZulu-Natal na severo-východním pobřeží JAR, cca 200 km od Durbanu. Richard´s Bay hraje klíčovou roli v exportu různých druhů velkoobjemových, především sypkých nákladů jako jsou minerály, hnojiva, kovy, dřevo aj. Příležitosti pro uplatnění českých firem zde existují zejména ve fázi překládky a skladování. Kapacita soukromě vlastněného uhelného terminálu v Richard´s Bay představuje 91 mil. tun ročně a využívají jej firmy jako Anglo American, BHP Billiton, Xstrata, Exxaro a Glencore. Richard´s Bay disponuje kvalitním silničním a železničním spojením na Durban, na jihoafrické těžařské provincie Mpumalanga a Gauteng, a také na Svazijsko a Mosambik. Státní firma Transnet, pověřená v JAR správou přepravní infrastruktury, plánuje investice do modernizace železnice i terminálů v Richard´s Bay a zvažuje vybudování druhého uhelného terminálu. V rámci přípravy na osobní účast v obchodní misi nabízí Velvyslanectví ČR v Pretorii zájemcům také možnost katalogové prezentace během výstavy MTE, která proběhne v Richard´s Bay dne 15. 8. 2013 (potvrzena účast RBCT, RBM, Alusaf, Foskor Acid, KZN Sands, Tata a Mondi).

Pořadatelé zajistí veškeré obchodní schůzky a prostory pro prezentace zúčastněných firem. Zároveň bude pro tuto příležitost vytištěn katalog se základním přehledem představovaných výrobků.

Účastníci si hradí veškeré cestovní náklady: zpáteční letenka ČR – JAR - Maputo – Tete, cestovní pojištění, stravu a dopravu individuálních propagačních materiálů. Velvyslanectví účastníkům doporučí vhodné lety a ubytování. Pro kratší společné transfery v JAR bude až do naplnění kapacity k dispozici automobil Mercedes Vito Velvyslanectví ČR v Pretorii.

Závazné přihlášky je nutno zaslat e-mailem do 20. 6. 2013.

členové přípravného týmu:

Václav Prášil, ZÚ Harare - prasil@czeharare.com

Ivana Klímová, ZÚ Pretoria – ivana_klimova@mzv.cz