česky 

rozšířené vyhledávání
komani_ultralight_club
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Prezentace českých letadel

Kdy: 09.11.2013 15:00 - 17:00, Kde: Komani Ultralight Club

V leteckém klubu Komani na okraji hlavního města Zimbabwe se dne 9.11.2013 konala prezentace české produkce lehkých, sportovních a ultralehkých letadel.

Prezentaci připravil Zastupitelský úřad ČR v Harare a představeno v jejím rámci byly produkty osmi českých firem: Zlin, Skyleader (Jihlavan), Atec, Evektor, DirectFly, HPH, Kubíček a Aeroprofil. Dále byly prezentovány též produkty firmy Let Kunovice.

Členové leteckého klubu Komani již několik českých výrobků využívají. Fakt, že se jedná o dlouhodobou klientelu, ilustruje kluzák Blaník, který byl zakoupen v 70. letech. V relativně nedávné době však do hangárů aeroklubu přibyla další letadla české provenience.

Zimbabwskou poptávku po lehkých, sportovních a ultralehkých letadlech posiluje obnovená hospodářská konjunktura.  Zimbabwští piloti se při koupi letadla zajímají zejména o dostupný servis (ne všechny firmy jsou schopny jej zajistit v jihoafrickém regionu) a dále o cenu produktů. Výrazně je preferován dovoz rozložených kitů před hotovými výrobky (ready to fly). Kromě snahy o dosažení výhodnější prodejní ceny se totiž projevuje fakt, že hotová letadla jsou v Zimbabwe při dovozu z EU zatížena clem 20 %, zatímco letadla sestavovaná až na místě podléhají pouze 5% clu.

galerie