česky 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

České zelené technologie na veletrhu a konferenci IGEM 2012 v Malajsii

(Archivní článek, platnost skončena 01.02.2013.)

České instituce a firmy z oblasti environmentálních technologií se letos po druhé a s pozitivním ohlasem na malajsijské straně zúčastnily veletrhu zelených technologií a ekologických produktů IGEM 2012 ve dnech 10. – 13. října 2012. Každoroční veletrh IGEM letos v KL proběhl po třetí a setkal se opět s mimořádnou podporou ze strany vlády Malajsie, ministerstva energetiky, zelených technologií a vodohospodářství a dalších vládních agentur. Jeho ministr Dato’ Sri Peter Chin (který ČR v minulosti navštívil) podpořil několika osobními návštěvami nejen pavilon EU, ale i českou expozici. ČR, český průmysl a možnosti českých firem byly malajsijské obchodní veřejnosti představeny na samostatném doprovodném semináři první den veletrhu. Česká účast na IGEM 2012 proběhla na základě projektu ekonomické diplomacie MZV.

Veletrh s letos více než 350 vystavovateli z 20 zemí světa se setkal s vysokou účastí převyšující 60 000 návštěvníků, kteří pocházeli z řad obchodníků, výrobců, investorů, vědecko-výzkumných institucí a vládních institucí Malajsie i dalších zemí JV Asie. Česká expozice byla součástí společného pavilonu EU realizovaného obchodní komorou EU – Malajsie (EUMCCI), který byl v rámci celého veletrhu IGEM absolutně největší

Projekt podpořily TC AV (oddělení rozvoje podnikání, paní Hávová) a letos poprvé CzechInvest (odborový specialista pro čisté technologie p. Helikar). Tito dva zástupci přednesli své odborné příspěvky na doprovodném českém semináři a v rámci české expozice poskytovali informace týkající se pokrokových forem možné spolupráce mezi českými a malajsijskými podniky (včetně investic do ČR, transferů technologií, společné vědy a výzkumu apod.). TC AV se kromě toho podílelo na sestavení podnikatelské mise pro tento veletrh. Ta byla složena z 5 českých firem z oborů zdroje a řešení obnovitelné energetiky (5P for RES), nanovlákna (Nafigate), difúzní pece pro polovodičový průmysl a fotovoltaiku (SVCS Process Innovation), udržitelné zemědělství (AVAS Export-Import) a membránové čištění vody (Top WaterIndustry Technologies) s vlastním stánkem a fyzickým exponátem.

Zúčastněné české instituce a firmy jednaly se svými malajsijskými protějšky a podařilo se navázat celou řadu perspektivních obchodních kontaktů v zastoupených profilech, případně pokročit v obchodních případech zahájených během minulého ročníku IGEM. Tvůrci ekonomického transformačního programu a nejnovějších strategií a pobídek v oblasti zelených technologií v Malajsii měli možnost se osobně seznámit s českými progresivními technologiemi. Podpořena byla také „zelená“ značka ČR na trhu Malajsie a vzhledem k širšímu okruhu návštěvníků také JV Asie.

Česká účast na IGEM 2012 byla vyvrcholením letošního úsilí ZÚ KL o podporu ekonomických zájmů ČR v Malajsii a o podporu formování přímých víceúrovňových kontaktů mezi oběma zeměmi. Jednalo se v r. 2012 o třetí českou účast na veletrhu v Malajsii (po vojenské DSA a zdravotnické SEA) a o akci, která měla návaznost na státní návštěvu prezidenta ČR, českého ministra ŽP Tomáše Chalupy a podnikatelské mise v Malajsii v červenci t.r. a na obchodní misi zaměřenou na ekologické technologie a odpadové hospodářství z Malajsie do ČR a Polska v dubnu t.r.