česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Česká účast na veletrhu obranné a bezpečnostní techniky SITDEF Peru 2013

Ve dnech 15. - 19. 5. se Česká republika představila na IV. ročníku Mezinárodní výstavy obranné a bezpečnostní techniky SITDEF 2013 v Peru. Velvyslanectví organizačně zajistilo přítomnost českého stánku na této regionálně významné přehlídce vojenské techniky v rámci projektu ekonomické diplomacie.

SITDEF je jedním z nejvýznamnějších regionálních veletrhů v daném sektoru, který se koná jednou za dva roky pod záštitou Ministerstva obrany Peru. Letošního ročníku se kromě ČR zúčastnilo přes 90 vystavovatelů z 21 zemí, včetně peruánských ozbrojených složek. Česká republika zde měla samostatný stánek, sestávající ze dvou částí: institucionální (velvyslanectví) a soukromé (účastnící se české firmy). V části firemní se představily firmy, které se finančně spolupodílely na pronájmu a designu stánku. Jednalo se o firmy: Česká zbrojovka a.s., ERA a.s., PAMCO INT, ALP, Sellier & Bellot, Československá exportní společnost a Excalibur Army, které do Peru vyslali své reprezentanty. Stánek velvyslanectví sloužil k prezentaci českého obranného a bezpečnostního průmyslu a české ekonomiky obecně. Prezentačními materiály zde dále byly zastoupeny firma Evektor a Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR.

Slavnostní zahájení veletrhu se konalo dne 15. 5. ve večerních hodinách za přítomnosti náměstka ministra obrany Peru. Úvodní projev přednesl v roli organizátora akce vrchní velitel pozemního vojska, generál Ricardo Moncada, a náčelník generálního štábu armády Peru, admirál José Cueto Aservi. Během následujících dvou dní byla výstava otevřena pouze pro členy ozbrojených složek Peru a akreditované firmy. Zbylé dva výstavní dny byl vstup otevřen zdarma pro širokou veřejnost. V průběhu čtyř dní trvání přehlídky byl o český stánek velký zájem zejm. ze strany příslušníků peruánských ozbrojených složek, policie a speciálních jednotek. Přítomné české firmy se dále účastnily soukromých jednání se zástupci peruánských firem a institucí, které si sjednaly přímo na místě.

Účast na veletrhu SITDEF umožnila českým firmám zúčastnit se za finančního přispění MZV prestižní regionální přehlídky a navázat kontakty a zahájit spolupráci s peruánskými partnery. Realizace projektu výrazně zvýšila šance přítomných firem na prosazení se na vysoce konkurenčním peruánském trhu. Jednalo se o historicky první účast českého obranného průmyslu na veletrhu SITDEF, kterého se každé dva roky účastní nejvýznamnější světoví výrobci obranné techniky (Korea, USA, Rusko, Izrael, Francie Německo, Kanada, Švýcarsko, Španělsko, Ukrajina, Srbsko, Bělorusko atd.). Přínos pro ČR je jednoznačně pozitivní, neboť se podařilo prezentovat český obranný průmysl jako velice sofistikovaný sektor využívající nejmodernější technologie s vysokou přidanou hodnotou.