česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Investiční projekty Grodna

(Archivní článek, platnost skončena 13.05.2013 / 09:00.)

Dne 5. října 2012 proběhl v Grodno IV. mezinárodní investiční fórum "Grodno - město na křižovatce hranic". Cílem fóra bylo představit investiční příležitosti v hlavním městě Grodněnské oblasti.

V rámci fóra byly prezentovány investiční projekty města, a to zejména:

- Výstavba cechu kyseliny dusičné s kapacitou zpracování 1200 t/denně

Projekt se zaměřuje na výstavbu nového komplexu na produkci kyseliny dusičné a roztoku dusičnanu amonného a na rekonstrukci (rozšíření) současné produkce karbamid-amoniakové směsi. Cílem projektu je zvětšení produkční kapacity tekutých dusičných hnojiv (o 60%), zmenšení produkčních nákladů a dodatečný zisk. Celková hodnota projektu je 200 milionů USD.

- Výstavba nové koželužny

Cílem projektu je výstavba nové koželužny, instalace moderního technologického vybavení a zavedení nejnovějších technologií kožedělného průmyslu. Produkční kapacita nové koželužny je plánovaná na 600 tis. m² kůže. Hodnota projektu je 46 milionů USD, z toho je 25,7 milionů USD vyčleněno na stavitelské práce a 20,3 milionu USD na zařízení.

- Rekonstrukce existujícího závodu na výrobu silikátových cihel

Současný závod „Гродненский комбинат строительных материалов" dosáhl své produkční kapacity. Cílem projektu je navýšení této kapacity, dále kvality produkce i zisku. Celková cena projektu je 3,4 mil. EUR.

- Vytvoření mezinárodního logistického centra v areálu mezinárodního letiště Grodno

Daný projekt cílí na vytvoření mezinárodního centra pro dopravu a logistiku. Toto centrum má poskytovat komplexní logistické služby doručovacího procesu, registraci zákazníků a operace s nákladem. Hodnota projektu je 124,6 mil. EUR při implementační době 12 let.

- Výstavba hotelového a zábavného komplexu, včetně muzea piva

Plánem je vytvoření turistické atrakce v areálu bývalého pivovaru v Grodně, konkrétně stavba komplexu s ubytovacími kapacitami (3-hvězdičkový hotel o 50-60 místech) a zábavního střediska v jednom, přičemž součástí má být i fungující muzeum piva v historické části Grodna. Hodnota projektu je 9 mil. EUR.

- Výstavba hotelového a zábavného komplexu v areálu mezinárodního letiště Grodno

Cílem projektu je vytvoření hotelového a zábavního komplexu, a to rekonstrukcí nedokončené budovy. Ta se nachází v areálu letiště, 18 km jihovýchodně od Grodna. Celková hodnota projektu je 1-1,5 mil. EUR.

- Výstavba hotelového komplexu

Výstavba komplexu zapadá do snahy posílení turistické atraktivity města Grodna. Plánovaný hotel má být součástí navrhovaného sportovního komplexu, jehož součástí mají být například i zimní stadion, kryté tenisové kurty či akvapark (zmíněný níže). Hodnota projektu je 2-2,5 mil. EUR.

- Výstavba akvaparku

Výstavba akvaparku spadá do snah o zvýšení turistické atraktivity města Grodna. Měl by stát hned vedle plánovaného hotelového komplexu. Součástí akvaparku má být 50m dlouhý plavecký bazén, menší bazén pro děti, různé vodní atrakce, sauny a další. Předpokládaná hodnota projektu je 8-9 mil. EUR.

- Výstavba víceúrovňového parkingu

Předkládaný projekt se týká výstavby víceúrovňového parkovacího domu pro 300 aut. Předpokládá se, že v prvním patře budou obchody rychlého občerstvení. Určené místo pro výstavbu je vzdáleno 2¨km od centra města. Není zde stanovena cena projektu, čeká se na návrh investora.

- Modernizace říčního přístavu Grodno

Projektový záměr se týká modernizace říčního přístavu v Grodně, součástí kterého by mělo být také nákupní a zábavní centrum. Vše by se mělo nacházet na území speciálního turistického a rekreačního parku „Августовский канал". Hodnota projektu je 10 mil. EUR.