česky 

rozšířené vyhledávání
kovosvit
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Otevření česko-ruského společného podniku MTE Kovosvit MAS v Azově

Dne 29.11.2013 byla v Azově (Rostovská oblast, RF) oficiálně otevřena první část společné rusko-české investice – strojírenského podniku „MTE Kovosvit MAS“. Během akce byla účastníkům představena stávající výroba, vyráběný sortiment, technologické řešení a projekty aplikačního centra MTE Kovosvit MAS.

Celková výše investice do společného rusko-českého podniku v Azově je plánována na 2,4 mld. rublů (cca 1,5 mld. Kč). Prozatím bylo proinvestováno cca 10 % z celkové částky, tj. cca 240 mil. rublů (150 mil Kč).

Slavnostního zahájení se na české straně zúčastnili vedoucí ZÚ Moskva M. Klučar, CDA a.i. (MK) a ved. ekonomického úseku ZÚ Moskva M. Bašta a dále mj. ředitel Svazu strojírenské technologie P. Zemánek. Na RF straně pak mj. vedoucí představitelé místní samosprávy (vlády Rostovské oblasti) vicegubernátor a ministr průmyslu a energetiky A. Grebenščikov (AG), náměstek ministra průmyslu a energetiky A. Saveljev a náměstek ministra hospodářství V. Jesin.

Hlavní partneři projektu, tj. vedení české společnosti Kovosvit MAS a zástupci moskevské finanční skupiny MTE, potvrdili, že v rámci první etapy se ve společném podniku budou stroje montovat, následovat bude spuštění výroby. Konečným cílem vzájemné spolupráce je nabízet ruským zákazníkům vlastní dodávky, kompletní technologická řešení a financování.

MK během oficiálního zahájení potvrdil zájem ČR aktivně se podílet na procesu modernizace a restrukturalizace ruské ekonomiky, především ve vybraných ruských regionech. AG poukázal na skutečnost, že se jedná o jednu z prvních zahraničních investic takového rozsahu v oblasti strojírenství v Rostovské oblasti, což by se mělo stát základem pro další rozvoj vzájemné spolupráce. 

Společnost Kovosvit MAS je přední výrobce obráběcích strojů v ČR. Svým výrobním sortimentem se orientuje hlavně na subdodavatele pro automobilový, energetický, letecký a strojírenský průmysl. V současné době více než 60 % produkce společnosti směřuje do RF.