česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Prezentace českých firem na leteckém veletrhu MAKS 2013

(Archivní článek, platnost skončena 11.09.2014.)

Česká republika byla oficiálním účastníkem veletrhu a patřila tedy mezi skupinu zemí, která zde měla svůj reprezentativní národní stánek (o rozloze 190 m2), na němž byly soustředěno 11 českých společností a Asociace leteckých výrobců ČR.

České společnosti na veletrhu podpořil, kromě Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, zmíněné Asociace leteckých výrobců ČR a Svazu českého leteckého průmyslu, také ZÚ Moskva, jehož zástupci vystoupili na tiskové konferenci konané v rámci představení české účasti na MAKS 2013. Představitelé ZÚ Moskva se rovněž zúčastnili work-shopu českých společností pořádaném na národním stánku.

MAKS patří k nejvýznamnějším akcím svého druhu na světě. Jen za první den jej navštívilo více než 18 000 návštěvníků, kteří si mohli prohlédnout expozice jednotlivých firem v připravených pavilonech, ale rovněž leteckou techniku – převážně ruské provenience – vystavenou na ploše letiště. První víkendový den pak MAKS přivítal až 150 000 návštěvníků.

Ruské společnosti podepsaly kontrakty za 16 mld. USD na dodávky 173 letadel a vrtulníků a také na dodávku servisních služeb. Toto číslo je tak prakticky dvojnásobkem výše kontraktů, které byly uzavřeny na minulém ročníku v roce 2011. Nicméně ve srovnání s obřími kontrakty, které podepisují během hlavních světových leteckých výstav největší výrobci letadel Boeing a Airbus, je toto číslo stále spíše nízké. Většina dodávek ze zmíněných kontraktů bude – až na některé výjimky – realizována na ruském domácím trhu.

Z českých firem se historicky na ruském trhu výrazně prosadily zejména dvě společnosti – Aero Vodochody a Aircraft Industries známá také pod názvem Let Kunovice. Aero Vodochody dodalo do Ruska okolo 1000 kusů bitevníků L-39, z čehož cca 200 kusů je dnes ještě v provozu. Aero by se rádo podílelo na prodlužování životnosti a modernizaci těchto letadel, navíc je schopné dodávat také řadu komponent, na něž již získala společnost kontrakty např. v USA, Brazílii, Francii či Itálii.

Co se týče Aircraft Industries, tato společnost dodala historicky do Ruska a bývalých sovětských republik asi 900 letadel typu L-410 celkově vyrobených cca 1100 kusů. Z tohoto počtu je nyní v RF registrováno ještě asi 200 letadel, nicméně v provozu jich reálně může být 350 až 400. V současné době společnost pracuje na vývoji modernizované verze letadla L-410 NG.

Úspěšná prezentace českých firem formou oficiální české účasti zásadním způsobem podpořila možnosti česko-ruské spolupráce v oblasti leteckého průmyslu. Český letecký průmysl má navíc v Rusku výbornou tradici a v současné době usiluje o posílení svých pozic.

1

 

2