česky 

rozšířené vyhledávání
img_9303_medium
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Nové mezinárodní letiště v Mumbaí zdobí tisíc českých lustrů

Česká firma Preciosa vyrobila téměř tisíc nádherných lustrů v podobě lotosových květů, které zdobí nový supermoderní terminál mezinárodního letiště v Mumbaí.

Dne 12.2.2014 bude uveden do provozu supermoderní terminál mezinárodního letiště Chhatrapati Shivaji v Mumbaí s označením T2, jehož půvabné osvětlení v podobě lotosových květů dodala česká firma Preciosa.

Nový terminál, který splňuje požadavky na nejvyšší technické parametry, je jedním z nejmodernějších letišť na světě. Terminál postavila indická společnost Larsen&Toubro na návrh amerického designérského studia Skidmore, Owings and Merrill ve spolupráci s indickými architekty. T2 o ploše 439 tis. m2 na čtyř podlažích bude odbavovat mezinárodní i tuzemské lety. Kapacita nového terminálu bude 40 mil. Cestujících/rok, což se blíží kapacitě mezinárodního letiště I. Gándhiové v Dillí. Terminál T2 byl již slavnostně inaugurován a v současné době na něm probíhají drobné dokončovací práce a zkušební provoz.

Pozoruhodný design a vybavení interiéru terminálu T2 umocňuje jeho tvar písmena X s důrazem na přístup denního světla, které zajišťují střešní průhledy ve tvaru pavího oka a celá řada dalších technicky a esteticky zdařilých provedení. Dominantou interiéru letiště je tzv. Art Wall, až 6 metrů vysoká stěna, táhnoucí se v délce 1,2 km celým jeho vnitřním prostorem, na níž je umístěno na 6 tis. uměleckých děl, od artefaktů z 8.-19. století, až po umělecká díla nejmodernějšího provedení.

Osvětlení interiéru letiště je zajišťováno téměř tisícem lustrů dodaných českou firmou Preciosa, které dokonale ladí s ostatními prvky interiéru a uměleckými předměty. Osvětlení ze skla a kovových listů byly vytvořeny na objednávku designérského studia. Lustry připomínají lotosy, národní květinu Indie.

Osvětlení z Preciosy si v minulosti oblíbili již indičtí mahárádžové a dodnes zdobí interiéry jejich paláců. Paralela k interiéru nového mumbaíského terminálu je z tohoto pohledu vlastně logickou návazností a lze si jen přát, aby ji pochopili i další tvůrci indických novodobých staveb.

Galerie


Preciosa chandeliers at Mumbai's International Airport