česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Indie povolila větší podíl FDI ve 12 sektorech

Vláda premiéra M. Singha dne 17.7.2013 přistoupila k dalšímu navýšení podílu přímých zahraničních investic (FDI) ve 12 sektorech, kterým se snaží o povzbuzení zahraničních investic a rozhýbání indické ekonomiky. Po velmi bouřlivě diskutovaném uvolnění FDI v oblasti maloobchodního multi-brandu v září 2012 se tak jedná o další pokus o povzbuzení skomírající indické ekonomiky, která se ocitá v nejhorším stavu za posledních deset let.

Indická vláda přijala dne 17.7.2013 nová opatření pobízející zahraniční investory k podnikání v Indii.  Ve 4 sektorech zvýšila procentuální podíl FDI a v dalších zjednodušila schvalovací proces. Největší pozornost zaujala oblast telekomunikací, ve které vláda dovolila dokonce nárůst z 74 % na 100% FDI, což znamená, že např. Telenor nebo Vodafone budou moci v zemi působit již zcela bez indického partnera. Naopak v některých sektorech došlo ke zjednodušení schvalovacího procesu pro FDI do 49 % podílu, přičemž pro taková FDI nebude platit požadavek schválení Foreign Investment Promotion Board. FIPB pak v takových sektorech bude schvalovat FDI až pro podíl 49%-100% (jedná se např. o single-brand, ropný a energetický průmysl, burzu cenných papírů, kurýrní služby).

Zásadní změny však zatím nenastaly v sensitivním obranném průmyslu, kde nadále platí původní hranice 26 % pro FDI, pouze v případě nejnovějších technologií bude nově umožněno navýšení hranice nad 26 %, a to pouze podle charakteru a podle individuálního posouzení jednotlivých nabídek zahraničních investorů. Indie se tak tímto krokem snaží získat přístup k nejmodernějším technologiím, premiér navíc vyřešil zásadní spor mezi ministrem obrany A.K. Antonym, který se rezolutně staví vůči jakémukoli uvolňování přístupu zahraničních investorů, a výrazně proinvestičním ministrem obchodu a průmyslu A. Šarmou, jenž naopak za FDI v obranném průmyslu dlouhodobě lobuje. V dalším, pro zahraniční investory velmi zajímavém, sektoru pojišťovnictví by zase hranice měla být zvýšena z 26 na 49 %, rozhodnutí však nabude platnosti až po schválení zákona o pojišťovnictví parlamentem.

Indická ekonomika se potýká s velkými problémy, přičemž zahraniční investice by ji dle plánu premiéra měly částečně oživit. Ekonomický růst v r. 2012-2013 se propadl z 9% na 5 % a dosáhl tak největší oslabení za posledních 10 let (v prvním čtvrtletí r. 2013 rostla indická ekonomika dokonce tempem pouhých 4,8 %).  V posledním roce klesly navíc i zahraniční investice z 36,5 mld. USD na 22,42 mld. USD a na celkově negativní trend indické ekonomiky reaguje oslabováním i indická rupie oproti USD (v červenci 2013 spadla rupie rekordně nízko, a to až na 61,21 oproti USD).