česky 

rozšířené vyhledávání

ambassador_m_stasek_with_chief_minister
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Velvyslanec M. Stašek navštívil svazový stát Uttarpradéš

Ve dnech 15. a 16. dubna 2014 navštívil velvyslanec M. Stašek Lakhnaú, hlavní město indického svazového státu Uttarpradéš, kde jednal v doprovodu českých firem Bonatrans a AŽD s představiteli svazového státu.

Jednalo se o první oficiální návštěvu velvyslance v uvedeném svazovém státu, jejímž cílem byla jednání s představiteli státní správy a zároveň jednání na RDSO (Research Design and Standards Organization) společně se zástupci  českých firem AŽD a Bonatrans.

Během návštěvy se velvyslanec M. Stašek setkal s guvernérem B. L. Joshim, s  předsedou vlády A. Yadavem, s předsedou Dolní komory Parlamentu M. P. Pandeyem a s náměstkem ministra pro malé a střední podniky M. Guptou.

V průběhu návštěvy proběhlo rovněž setkání velvyslance M. Staška s představiteli obchodní komory Indian Industries Association, kterému bylo přítomno 40 členů této organizace.

Společně s představiteli společnosti AŽD Praha se velvyslanec M. Stašek setkal s generálním ředitelem RDSO P. K Srivastavou, s nímž jednal o možnosti vystavení dokladu umožňujícího společnosti AŽD Praha účast v tendrech na dodávky signalizačního a zabezpečovacího zařízení pro Indické dráhy. Největším přínosem návštěvy velvyslance M. Staška  v UP bylo úspěšné jednání na RDSO, které otevírá společnosti AŽD možnost účasti v tendrech na dodávku signalizačního a zabezpečovacího zařízení. Společnosti Bonatrans se podařilo zvýšit šance na úspěch pro další dodávky soukolí na indický trh na úkor  čínské konkurenci, která české společnosti činní z hlediska cen výrobku největší potíže. 

Uttarpradéš byl ve finančním roce 2011/2012 třetím ekonomicky nejsilnějším svazovým státem s NSDP (net state domestic product) v hodnotě 120 miliard USD, v němž mohou nalézt české firmy široké uplatnění. Ekonomika UP je založena na zemědělství, jehož nejdůležitější plodinou je cukrová třtina, a téměř 70% celkové výroby indického cukru pochází právě z UP. V oblasti průmyslové výroby je v UP lokalizována výroba dieselových lokomotiv a dále je zde zastoupena strojírenská výroba, výroba elektrických součástí a elektroniky, kabelů, ocele, zpracování kůže, výroba textilu, automobilových součástí, železničních vozů a vagonů, a výroba šperků. UP se snaží přilákat co nejvíce zahraničních investorů, a daří se mu to především v oblasti software a elektroniky. Středisky IT produkce se stala Noida a Lakhnaú. Z českých firem je v současné době v UP aktivní společnost FANS, která realizuje v Allahabádu dodávku chladících věží pro nově budovanou elektrárnu.

Galerie


Visit of Ambassador M. Stasek to Lucknow