česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

OECD/FAO očekává pomalejší růst globální zemědělské produkce

Podle nové společné zprávy OECD a FAO pod názvem "Zemědělský výhled 2013-2022", vydané 6. 6. 2013, by měla globální zemědělská produkce v nadcházejícím desetiletí dosáhnout ročního růstu 1,5%, což představuje jasný pokles oproti období 2003 až 2012, kdy růst dosahoval 2,1%.


Zpráva očekává, že ve střednědobém horizontu ceny zůstanou nad historickými průměry kvůli kombinaci pomalejšího růstu výroby a vyšší poptávky po potravinách i biopalivech. Růst populace, urbanizace a změna stravovacích návyků umožněná vyššími příjmy jsou hlavními příčinami zvyšující se konzumace hlavních zemědělských komodit. Tato se zvyšuje nejrychleji ve východní Evropě a střední Asii, dále pak v Latinské Americe a asijských ekonomikách. Zpráva dále varuje, že dokud budou zásoby potravin v hlavních producentských a spotřebitelských zemích nízké, bude existovat vysoké riziko volatility cen. Například sucho podobné tomu, které jsme zažili v roce 2012, by mohlo zvýšit světové ceny o 15 až 40 %.

Pozitivně laděná je část věnovaná Číně, která uvádí, že tamní zemědělská výroba je nesmírně úspěšná. Od roku 1978 se objem zemědělské produkce zvýšil téměř pětinásobně a země učinila významný pokrok směrem k bezpečnosti potravin.