česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

OECD: průběžná ekonomická prognóza

Hospodářství vyspělých zemí je opět na vzestupu, světovou ekonomiku však zrychlení nečeká vzhledem k slábnoucímu růstu ve velkých rozvíjejících se zemích. Takové je hlavní sdělení průběžné ekonomické prognózy, kterou OECD zveřejnila 3. září 2013 a jejíž plné znění je k dispozici

na web-stránkách OECD.

Průběžnou prognózu zpracovává OECD pouze pro země G7 a Čínu a jen na následující dvě čtvrtletí. Hospodářský výhled pro všechny členské země na příští dva roky vydá OECD v listopadu 2013.

Hospodářské oživení v ekonomikách G7 v druhém čtvrtletí zrychlilo a OECD očekává podobná tempa růstu i v druhé polovině roku. USA a Japonsko porostou v příštích dvou kvartálech (ročním) tempem kolem 2,5%. Pro Německo, jehož HDP v 1. čtvrtletí stagnoval a ve druhém zaznamenal nárůst o 2,9%, předpovídá OECD tempa růstu 2,3% a 2,4%. Francouzská ekonomika, která se stejně jako celá eurozóna vymanila v minulém čtvrtletí z recese, poroste tempem kolem 1,5%, Itálie naopak ještě v recesi zůstane s mírně zápornými tempy růstu (-0,4% a -0,3%).

Zatímco vyspělému světu se blýská na lepší časy, některé velké rozvíjející se ekonomiky (EMEs) zpomalují. Na vině je mimo jiné nárůst výnosů z dluhopisů na světových trzích, částečně způsobený očekávaných stahováním kvantitativního uvolňování v USA. Ten způsobuje volatilitu trhů, zvýšené náklady financování a odliv kapitálu z ekonomik jako Indie a Indonésie. Zpomalující růst čínského HDP (až na 6,6% v 1. čtvrtletí) ovšem dle OECD již dosáhl dna a v posledním kvartálu by měl zrychlit na zhruba 8%. Vzhledem k velkému podílu EMEs na světovém produktu nevěstí jejich útlum pro globální ekonomiku nic dobrého.

Rizika výhledu se nadále drží na vysoké úrovni. Za dvě největší označuje OECD eurozónu s jejím dosud velmi zranitelným finančním systémem a dále již výše zmíněný odliv kapitálu z EMEs a s ním spojené makroekonomické problémy.

Pokud jde o politická doporučení OECD, monetární politika by ve vyspělých zemích měla zůstat podpůrná. Eurozóně OECD doporučuje přímou motivaci bank k úvěrování reálné ekonomiky. Fiskální konsolidace zůstává prioritou středního období, neměla by však brzdit stávající oživení a přednost by měly mít výdaje na obnovu pracovních míst a zmírňování nerovností. V oblasti strukturálních reforem OECD zdůrazňuje potřebu efektivnějších aktivních politik trhu práce, včetně cílených opatření pro mladé lidi, kteří jsou v řadě zemí skupinou nejhůře postiženou nezaměstnaností.