česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Oslava 20. výročí České národní banky a Národní banky Slovenska v OECD

Česká a slovenská mise při OECD společně uspořádaly 2. října 2013 seminář a slavnostní recepci u příležitosti 20. výročí založení svých centrálních bank. Cílem semináře bylo prezentovat v OECD úspěchy těchto dvou institucí při provádění měnové politiky a dohledu nad finančním trhem i poskytnout prostor k diskusi o aktuálních výzvách.

První panel, v němž vystoupili viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík a viceguvernér NBS Ján Tóth, byl věnován úloze měnové politiky v procesu transformace a ukázal širší perspektivu makroekonomického vývoje obou zemí od rozdělení měny do současnosti. Druhý panel seznámil účastníky se stavem českého a slovenského bankovního sektoru a demonstroval výhody jednotného dohledu. ČNB v něm byla zastoupena ředitelem sekce dohledu nad finančním trhem Davidem Rozumkem, NBS pak ředitelem odboru makro-obezřetnostní politiky Markem Ličákem.

Seminář otevřel úvodním projevem hlavní ekonom OECD Pier Carlo Padoan. Vyzdvihl v něm kvalitní rámec makroekonomických politik v obou zemích, dlouhou tradici nízké inflace, příkladně hladké rozdělení měny i dobrou regulaci finančního sektoru, díky níž české a slovenské banky přestály finanční krizi bez podpory státu. Seminář označil za vhodnou příležitost k výměně zkušeností a zároveň fórum, kde OECD může čerpat ponaučení od svých členských zemí.

Akce se setkala s velmi příznivým ohlasem účastníků, mezi nimiž byli velvyslanci a ekonomičtí radové členských zemí OECD i řada ekonomických expertů sekretariátu OECD.

 

 

 

 

 

 

přílohy

Velvyslanec Pavel Rozsypal při projevu na recepci 1 MB PNG (Obrázek) 11.10.2013

prezentace_Tomsik.ppt 2 MB PPT (Prezentace) 5.11.2013

prezentace_Toth.pptx 519 KB PPTX (FILE_TYPE_PPTX) 5.11.2013

prezentace_Rozumek.ppt 485 KB PPT (Prezentace) 5.11.2013

prezentace_Licak.ppt 374 KB PPT (Prezentace) 5.11.2013