česky 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

World Energy Outlook 2013 se věnuje změnám ve světové energetice

Mezinárodní energetická agentura (IEA) zveřejnila 12. 11. 2013 letošní vydání své "vlajkové" publikace - Světového energetického výhledu 2013.

Letošní vydání Světového ekonomického výhledu (World Economic Outlook - WEO) představí hlavní ekonom Mezinárodní energetické agentury (International Energy Agency - IEA) Fatih Birol začátkem roku 2014 také v ČR.

Pařížská Mezinárodní energetická agentura představila dne 12. listopadu 2013 tradičně v Londýně nové vydání Světového energetického výhledu. Stejně jako v předchozích letech WEO poskytuje komplexní přehled posledního vývoje v globálním energetickém sektoru i budoucí perspektivy a trendy. Zároveň se však zabývá i významnými aktuálními tématy, k nimž v letošním roce patří dynamické změny v energetice ve světě (přesun těžiště energetické poptávky do rychle se rozvíjejících ekonomik, změny v rozložení světových energetických zdrojů, vliv rozdílných cen elektřiny a zemního plynu na konkurenceschopnost, stěžejní úloha energetického sektoru při snižování emisí CO2 či potenciál energetické účinnosti) a budoucí perspektivy a výzvy vyplývající z těchto změn.

Zvláštní pozornost je tentokrát věnována Brazílii, která patří mezi hlavní vývozce ropy a světové producenty energie a dosáhla v oblasti energetiky značných úspěchů. V důsledku tohoto vývoje se podle WEO od roku 2015 změní pozice Brazílie z původního dovozce ropy na vývozce. Úspěch brazilského energetického sektoru však nevyplývá jen z rostoucí těžby ropy či zemního plynu, ale i z úspěšné implementace politiky na podporu rozvoje biopaliv (Brazílie je 2. největším producentem biopaliv na světě). Dalším specifickým rysem energetického sektoru Brazílie je malý podíl fosilních paliv a velký podíl vodní energie a biomasy a praktické zkušenosti se snižováním obsahu CO2 ve vyráběné energii.

Pro evropské země je jedním z hlavních výstupů WEO upozornění na nepříznivé dopady rozdílů v cenách energetických zdrojů (zemního plynu či elektřiny) na konkurenceschopnost energeticky náročných odvětví. Tyto rozdíly podle WEO přetrvají i v příštích 20 letech a negativně ovlivní konkurenceschopnost energeticky náročných odvětví v Evropě a v Japonsku, snížení vývozů (o cca 1/3 oproti současné úrovni) produkce těchto odvětví z Evropy a Japonska ve prospěch USA a rychle se rozvíjejících ekonomik, a také zaměstnanost.