česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Kanada - ekonomický monitor - leden 2014


1. Aktuální ekonomický vývoj

Obchodní bilance se zbožím vykázala v listopadu 2013 deficit 940 mil. CAD. Ve srovnání s revidovaným říjnovým schodkem (908 mil. CAD) se deficit zvýšil. Jedná se o 23. měsíční deficit obchodní bilance v řadě. Hodnota exportu zboží v listopadu 2013 dosáhla stejné úrovně jako v říjnu (39,8 mld. CAD). Hodnota importu se zvýšila o 0,1 % na 40,7 mld. CAD. Nejvyšší růst exportu vykázaly auta a autodíly, letadla a dřevařské produkty. Pokles exportu naopak zaznamenaly energetické produkty (ropa, bitumen), kovy, zemědělské produkty, průmyslové stroje a zařízení. Nejvyšší růst importu zaznamenaly průmyslové stroje a zařízení, kovy. Pokles importu vykázaly energetické produkty (ropa) a chemické výrobky.  

Míra nezaměstnanosti v prosinci 2013 vzrostla na 7,2 %. Kanadská ekonomika ztratila v prosinci 46.000 pracovních míst a míra nezaměstnanosti se zvýšila na 7,2 % z listopadových 6,9 %. V roce 2013 vytvořila ekonomika 102.000 pracovních míst (průměrně měsíčně 8.500 míst). Jedná se o nejnižší růst zaměstnanosti od roku 2009. Poptávka po zaměstnancích je silná pouze v provinciích Alberta a Saskatchewan. Růst zaměstnanosti zde dosáhl 3,3 % a 2,5 %. Z jednotlivých sektorů kanadské ekonomiky došlo v roce 2013 k růstu zaměstnanosti ve vědeckých a technických službách (+6,7 %) a těžebním průmyslu (+5,7 %). Pokles počtu pracovních míst vykázaly zemědělství (-4,5 %), vzdělávací služby (-3,3 %), veřejná správa (-3,1 %) a výrobní sektor (-2,3 %).

Roční míra inflace vzrostla v prosinci 2013 na 1,2 %. V listopadu 2013 dosáhla míra inflace 0,9 %. Meziročně nejvyšší růst cen zaznamenaly v prosinci 2013 doprava (benzín), alkoholické nápoje a tabákové výrobky, bydlení. Z kanadských provincií vykázaly nejvyšší nárůst cen Prince Edward Island (+3,0 %) a Newfoundland & Labrador (+2,7 %).

Hospodaření kanadské vlády v deficitu. Hospodaření kanadské vlády v prvních osmi měsících fiskálního roku (tj. duben - listopad 2013) skončilo deficitem 13,8 mld. CAD. Ve stejném období loni byl vykázán deficit 13,6 mld. CAD. Příjmy vlády se v dubnu-listopadu 2013 zvýšily meziročně o 3,6 %. Výdaje vlády se v tomto období zvýšily o 6,1 %. Cílem kanadské vlády je zajistit vyrovnané hospodaření ve fiskálním roce 2015-16.


2. Mezinárodní ekonomické vztahy / obchodní politika

Jižní Korea - jednání o dohodě o volném obchodu. V lednu 2014 pokračovala jednání o obchodní dohodě (Free Trade Agreement - FTA) mezi Kanadou a Jižní Koreou. Kanadská vláda kontaktovala v uplynulých týdnech různé průmyslové skupiny ohledně zájmu na uzavření dohody. Kanadské firmy napříč sektory chtějí uzavření dohody. Jedinou výjimkou jsou výrobci aut (Ford, GM, Chrysler, Toyota a Honda). Uzavření dohody by odstranilo dovozní clo na nová auta ve výši 6,1 %, které Kanada uplatňuje na dovoz aut ze zemí mimo NAFTA (tj. USA a Mexiko). Kanadské automobilky mají obavu z výrazného nárůstu dovozu korejských aut (Huyndai, Kia) a zároveň kritizují přetrvávající netarifní překážky v Jižní Koreji, které brání dovozu aut z Kanady. V roce 2012 Kanada dovezla z Jižní Koreje více než 131.000 aut a vyvezla tam méně než 3.000 aut. Kanada exportuje do Jižní Koreje především uhlí, měď, hliník a buničinu. Jižní Korea exportuje do Kanady především auta, integrované počítačové obvody, autodíly a telefony.    

Izrael - jednání o modernizované dohodě o volném obchodu. Při oficiální návštěvě kanadského premiéra Harpera v Izraeli v lednu 2014 bylo oznámeno zahájení jednání o modernizované dohodě o volném obchodu (FTA). Původní FTA mezi Kanadou a Izraelem je v platnosti od roku 1997 a její dodatky od roku 2003. Modernizovaná FTA bude zahrnovat nové kapitoly: sanitární a fytosanitární opatření, technické překážky obchodu, duševní vlastnictví, e-commerce, práce a životní prostředí.. První kolo jednání se uskuteční 3.-9. února 2014 v Izraeli. Podle nové vládní exportní strategie (Global Markets Action Plan) je Izrael zařazen mezi prioritní exportní trhy pro Kanadu. Vzájemný obchod se zbožím v roce 2012 dosáhl hodnoty 1,41 mld. CAD s výrazným deficitem na kanadské straně. Kanadský export do Izraele tvoří především elektrické a elektronické stroje a zařízení, farmaceutické produkty, drahé kovy a kameny, síra.   

Lichtenštejnsko - Dohoda o výměně informací o daňových záležitostech. Dne 26.1.2014 vstoupila v platnost Dohoda o výměně informací o daňových záležitostech mezi Kanadou a Lichtenštejnskem (The Agreement between Canada and Liechtenstein for the Exchange of Information on Tax Matters). Dohoda byla podepsána dne 13.1.2013.


3. Podnikatelské prostředí, významné firemní akvizice / investice

FerroAtlantica investuje 375 mil. CAD v Quebecu. Španělská společnost FerroAtlantica, největší světový producent křemíku, bude investovat ve frankofonní provincii Quebec 375 mil. CAD do závodu na produkci křemíku a vytvoří 300 pracovních míst. FerroAtlantica obdrží od quebecké vlády desetileté daňové prázdniny a levnější sazby za elektřinu. Provinční vláda dokonce přispěje 5-10 % na financování projektu. Křemík se používá v automobilovém průmyslu a solárních panelech.  

Ontario zvýší minimální mzdu. Premiérka provincie Kathleen Wynne oznámila, že s účinností od 1. června 2014 se v Ontariu zvýší minimální mzda na 11 CAD/hod. ze současných 10,25 CAD/hod. Ontario bude mít nejvyšší minimální mzdu v Kanadě společně s teritoriem Nunavut. Nejnižší minimální mzda je v provincii Alberta (9,95 CAD/hod.). 


4. Energetika, přírodní zdroje

Investice do těžby ropy z ropných písků v Saskatchewanu. Významná energetická společnost Husky Energy se sídlem v Calgary bude investovat do dvou projektů těžby ropy z ropných písků v provincii Saskatchewan (Edam East a Vawn projects). Výstavba by měla začít na konci letošního roku a těžba ropy by mohla být zahájena v roce 2016. Denní produkce z obou projektů dosáhne dohromady 20.000 barelů. Projekty Edam East a Vawn jsou součástí plánu firmy Husky Energy produkovat do roku 2016 denně 55.000 barelů těžké ropy (bitumen) z ropných písků.

Investice do výstavby ropovodů v Albertě. Firma Inter Pipeline investuje 1,3 mld. CAD do rozšíření své sítě ropovodů Polaris a Cold Lake Systems v provincii Alberta v roce 2014. Polaris System přepravuje ředící látku (diluent) pro ropu z ropných písků (bitumen) a Cold Lake System je největší přepravní síť pro bitumen v oblasti Cold Lake na východě provincie.


5. Výzkum, vývoj, inovace

Ontario investuje 190 mil. CAD do rozvoje výzkumné infrastruktury. Vláda provincie Ontario bude investovat v příštích šesti letech částku 190 mil. CAD s cílem přilákat do provincie nejlepší výzkumníky, vyvíjet nejvyspělejší technologie, zvýšit investice a vytvořit pracovní místa. Investice bude zajištěna prostřednictvím vládních programů Ontario Research Fund’s (ORF) Research Excellence (65 mil. CAD) a Research Infrastructure (125 mil. CAD). Od roku 2003 zajistily ORF projekty investice ve výši 2,9 mld. CAD.

Northleaf Venture Catalyst Fund. Kanadská vláda a provinční vláda v Ontariu oznámily vytvoření prvního fondu rizikových fondů (Northleaf Venture Catalyst Fund - NVCF) v rámci akčního plánu Venture Capital Action Plan (VCAP). VCAP je strategie kanadské vlády zahájená v lednu 2013 s celkovou investicí 400 mil. CAD s cílem pomoci zvýšit investice soukromého sektoru v rané fázi rizikového kapitálu. NVCF má počáteční vklad 217,5 mil. CAD, přičemž 145 mil. CAD tvoří vklady privátních institucí a firem a zbytek investice kanadské a ontarijské vlády (po 36,3 mil. CAD). NVCF by měl mít k dispozici až 300 mil. CAD. NVCF bude primárně investovat do kanadských fondů rizikového kapitálu v počátečním a středním stádiu a také přímo do kanadských firem. Mezi hlavní partnery NVCF patří největší kanadské banky (např. RBC, TD Bank, Bank of Montreal) a významné technologické firmy (např. OpenText).