česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Kanada má vážné obavy z "fiscal cliff" v USA

(Archivní článek, platnost skončena 13.11.2013.)

Ministr financí Jim Flaherty (JF) a guvernér centrální banky Bank of Canada Mark Carney (MC) vyjádřili v uplynulých dnech vážné obavy z případného "fiscal cliff" v USA.

Prezident Obama a US Congress se musí dohodnout do 31.12.2012, zda  i po tomto datumu budou zachovány nižší daně z příjmu osob a zruší se automatické snižování vládních výdajů, což bylo uzákoněno za vlády prezidenta G. Bushe. V případě nedohody dojde od 1.1.2013 ke zvýšení daní z příjmu a snížení vládních výdajů v celkové hodnotě cca 600 mld. USD. Pomyslným fiscal cliff je datum 1.1.2013.  

JF a MC označili „fiscal cliff“ za největší bezprostřední hrozbu pro kanadskou ekonomiku. Oba varují, že vyšší daně z příjmu osob a nižší vládní výdaje v hodnotě 600 mld. USD představující 4% ekonomického růstu USA by rychle uvrhly USA do recese a následně také Kanadu jako největšího obchodního partnera.

JF a MC přislíbili, že v případě pádu kanadské ekonomiky do recese podnikne jak vláda, tak centrální banka nezbytné kroky na její podporu. Kromě USA představuje další riziko pro kanadskou ekonomiku dluhová krize v Eurozóně. Kanadská ekonomika je životně závislá na exportu do USA. Kanadská vláda se snaží v posledních letech výrazně přispět k diverzifikaci exportu sjednáváním nových dohod o volném obchodu. Zhruba 70% kanadského exportu však nadále směřuje do USA. Omezení americké poptávky po kanadském zboží by s největší pravděpodobností negativně zasáhlo kanadskou ekonomiku, stejně jako propad firemních investic. 

Kromě fiscal cliff je další nejistotou ve vztahu s USA osud plánovaného ropovodu Keystone XL v hodnotě 7,6 mld. USD, který by měl vést z oblasti ropných písků v Albertě do rafinérií v Texasu na pobřeží Mexického zálivu. Vítězství republikánského kandidáta M. Romneyho v amerických prezidentských volbách v minulém týdnu by bývalo výstavbu ropovodu firmy TransCanada výrazně urychlilo. Obama je k projektu ropovodu Keystone XL kritičtější. V únoru 2011 odložil na neurčito rozhodnutí ohledně schválení poté, co se Republikáni snažili vynutit finální rozhodnutí na Ministerstvu zahraničí USA.