česky 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Dohodu o volném obchodu s Hondurasem

Dne 5.11.2013 podepsali kanadský ministr mezinárodního obchodu Ed Fast a honduraský ministr průmyslu a obchodu José Adonis Lavaire Dohodu o volném obchodu mezi Kanadou a Hondurasem. Současně byly mezi oběma zeměmi podepsány Dohoda o spolupráci při ochraně životního prostředí a Dohoda o pracovních standardech. Kanadská vláda s okamžitou platností zajistila úplný přístup kanadského vepřového a hovězího masa na honduraský trh.

Jednání o vytvoření Dohody o volném obchodu mezi Kanadou a Hondurasem byla zahájena v prosinci 2010 a slavnostně ukončena v srpnu 2011 při návštěvě kanadského premiéra Harpera v Hondurasu. Kanada původně začala jednání o volném obchodu s Hondurasem společně se Salvadorem, Guatemalou a Nikaraguou jako skupinou čtyř zemí (Central American Four) v září 2000. Po 12 kolech jednání během 10 let se Kanada dohodla v říjnu 2010 s Hondurasem na pokračování jednání jen na bilaterální bázi.

Dohoda o volném obchodu (FTA) mezi Kanadou a Hondurasem zahrnuje ustanovení pro přístup na trh se zbožím, obchod se službami, ochranu investic a vládní zakázky. Po úplné implementaci FTA dojde k odstranění dovozních cel u více než 98 % celních položek. Z kanadského pohledu patří mezi hlavní výhody lepší přístup na trh pro vepřové a hovězí maso, výrobky z brambor, rostlinné oleje, obilné výrobky a celou řadu zpracovaných potravin. Honduras naopak vidí lepší exportní příležitosti do Kanady u zemědělských produktů, především u cukru.

Vzájemný obchod se zbožím mezi Kanadou a Hondurasem se zvýšil od roku 2007 o 46 %. V roce 2012 dosáhl export kanadského zboží do Hondurasu hodnoty 38,6 mil. CAD, přičemž 3,3 mil. CAD připadly na zemědělské výrobky. Honduraská vláda má zájem o kanadské privátní investice do sektorů jako například těžba surovin, energetika, dopravní infrastruktura a finanční služby. 

Větší angažovanost na celoamerickém kontinentě patří mezi priority zahraniční politiky kanadské vlády premiéra Harpera od jeho nástupu k moci v roce 2006. V uvedeném období vstoupily v platnost FTA s Peru (1.8.2009), Kolumbií (15.8.2011) a Panamou (1.4.2013). Zároveň byla podstatně rozšířena působnost původní FTA s Chile z roku 1997 o finanční služby a nová pravidla pro vládní zakázky, řešení investičních sporů a celní režim s platností od 30.9.2013.