česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Jednání o ekonomickém partnerství s Japonskem

(Archivní článek, platnost skončena 05.12.2014.)

V minulém týdnu se v Tokiu uskutečnilo 1. kolo jednání o Dohodě o ekonomickém partnerství mezi Kanadou a Japonskem (Economic Partnership Agreement - EPA). Cesta k zahájení jednání o EPA trvala více než 5 let.

Iniciativa na podporu rozvoje ekonomických vztahů mezi Kanadou a Japonskem začala v říjnu 2007 zveřejněním společné vládní studie o výhodách a nákladech další podpory vzájemného obchodu a investic. Studie vyhodnotila další ekonomickou integraci pozitivně a doporučila uzavřít bilaterální EPA. V průběhu summitu zemí APEC v Yokohamě v listopadu 2010 premiéři obou zemí Stephen Harper a Naoto Kan vyjádřili podporu vzájemnému ekonomickému partnerství. O několik měsíců později rozhodl společný vládní ekonomický výbor vypracovat studii o možnosti uzavření EPA. V průběhu vypracování studie se vládní představitelé obou zemí sešli celkem čtyřikrát: Toronto (březen 2011), Vancouver (duben 2011), Tokio (červenec 2011 a leden 2012). Během těchto setkání diskutovali záměr uzavřít EPA se zástupci privátního sektoru. Experti z různých sektorů ekonomiky vyjádřili názory na existující opatření v obou zemích bránící plnému potenciálu obchodní a investiční výměny a předložili návrhy na zlepšení.    

Podle zjištění společné vládní studie by mohla EPA přinést růst hrubého domácího produktu Kanady o 3,8 mld. USD ročně a zvýšení kanadského exportu do Japonska až o 67%. EPA umožní lepší přístup na japonský trh pro kanadské vývozce zboží a služeb v různých sektorech (např. agro-potravinářské produkty, letadla, energetické produkty) a nové investiční příležitosti. Kanada očekává od EPA mj. odstranění tarifních i netarifních překážek u zemědělských a lesnických produktů (např. hovězí a vepřové maso, hovězí zvířata, řepkový olej, dřevo). Japonsko má naopak velký zájem na odstranění dovozního cla na osobní automobily (nyní 6,1%). 

V roce 2011 bylo Japonsko5. největší obchodní partner (po USA, Číně, Mexiku a Velké Británii) a 4. největší exportní trh Kanady (po USA, Velké Británii a Číně). Obchodní výměna se zbožím dosáhla hodnoty 23,7 mld. CAD s přebytkem japonského vývozu. Kanadský export do Japonska v roce 2011 vzrostl meziročně o 16% na 10,7 mld. CAD (2,4% celkového kanadského exportu). Import z Japonska se snížil meziročně o 2,9% na 13,1 mld. CAD (2,9% celkového importu). Mezi hlavní položky kanadského exportu do Japonska patří černé uhlí, semena řepky olejky, měděná ruda a koncentráty, jehličnaté dřevo, vepřové maso, pšenice, buničina, sójové boby, hliník.

Japonsko je největší přímý investor v Kanadě z Asie. Japonské přímé investice v Kanadě na konci roku 2011 dosáhly hodnoty 12,8 mld. CAD. K významným investorům patří například firmy Toyota, Honda, Mitsubishi, Nippon, Hitachi, Mitsui, Itochu. Kanadské přímé investice v Japonsku na konci roku 2011 dosáhly hodnoty 8,4 mld. CAD. V Japonsku působí více než 100 kanadských firem, z nichž téměř polovina v sektoru informačních a komunikačních technologií (ICT). Mezi největší investory patří firmy Magna International (autodíly), Celestica (ICT), Manulife Insurance (finanční služby), CAE (letecké simulátory).