česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Nová pravidla pro zahraniční investice v Kanadě

(Archivní článek, platnost skončena 18.12.2014.)

V prosinci 2012 schválilo Ministerstvo průmyslu (Industry Canada) po několikaměsíčním kontrolním procesu dva kontroverzní návrhy velkých zahraničních investic státních firem v oblasti těžby ropy a zemního plynu.

ropné písky

ropné písky

Jedná se o převzetí kanadské společnosti Nexen Inc. čínskou státní firmou CNOOC Ltd. ve výši 15,1 mld. CAD a převzetí kanadské společnosti Progress Energy Resources Corp. malajskou státní firmou Petronas ve výši 6 mld. CAD. Kanadská vláda následně schválila nová pravidla pro budoucí akvizice domácích firem zahraničními investory.

Podle kanadského zákona o investicích (Investment Canada Act 1985) musí zahraniční investice do kanadských aktiv přinést Kanadě čistou výhodu (tzv. net benefit). Podle slov kanadského premiéra Harpera nebylo nikdy cílem zákona o investicích, aby snižování vlastnictví v sektorech ekonomiky ze strany kanadské vlády bylo nahrazováno vlastnictvím zahraničních vlád.

Kanadská vláda se proto rozhodla, že získání kontrolního vlastnického podílu v dalších domácích firmách v oblasti těžby a zpracování ropných písků ze strany zahraničních státních firem již nepřinese čistou výhodu Kanadě. Případné další podobné investice budou povolovány pouze ve výjimečných případech. Mimo oblast ropných písků pak kanadská vláda výrazně zesílí proces kontroly nabídek na akvizici kanadských firem zahraničními státními firmami. Kanada podle premiéra Harpera zůstává otevřená zahraničním investicím, ale není na prodej zahraničním vládám.       

Kanadská vláda začne rozlišovat mezi zahraničními investicemi privátních a státních firem. Hranice pro posuzování čisté výhodnosti zahraničních privátních investic na základě Canada Investment Act 1985 se zvýší během 4 let ze současné hodnoty investice ve výši 330 mil. CAD na 1 mld. CAD. U zahraničních investic státních firem se hranice nemění a zůstává ve výši 330 mil. CAD. Kanada hodlá zachovat otevřený, tržní přístup k zahraničním investicím. Při jednáních o mezivládních obchodních a investičních dohodách bude trvat na recipročním zacházení pro kanadské investory v zahraničí.