česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Autolib'- Samoobslužné elektrické automobily

V roce 2011 se v Paříži a v celém regionu Ile-de-France zavedla nová samoobslužná služba Autolib´, která umožňuje vypůjčení elektrického auta.

Malá městská vozidla jsou vybavena lithium-polymerovou baterií vyrobenou v Bretani v západní Francii. Opravdovou novinkou je však samoobslužnost: vozidlo si lze vypůjčit na jednom ze stanovišť a vrátit ho na jiném.

Dnes se v regionu nachází přibližně 780 stanovišť poskytujících přibližně 3000 vozidel. Tato služba je dostupná 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Tento systém se již osvědčil v několika velkých městech ve Francii i v zahraničí.

Jak tato služba funguje? 

Zájemce o vypůjčení elektrického vozu si musí připravit občanský průkaz, řidičský průkaz a kreditní kartu (Visa, Mastercard, Carte Bleue) a dostavit se do tzv. Espace Autolib´, kde obdrží přístupovou kartu (badge). Nebo může zajít do přijímacího a informačního centra Autolib´ - (Centre d'accueil et d'information Autolib), které sídlí na adrese: 5, rue Edouard VII, Paris 75 009). Jakmile obdrží přístupovou kartu, může si vypůjčit automobil ve stanovišti dle vlastního výběru. Nejprve je třeba vypsat dokument popisující stav vozidla a poté odpojit vozidlo od napájení. Při vrácení vozidla je třeba dávat pozor na to, aby bylo po zaparkování správně připojeno k napájení a dveře vozidla dobře zavřeny.

Co se týče cen, existuje několik tarifů. Je možné si předplatit vypůjčení elektromobilu na 1 rok (144 euro), 1 měsíc (30 euro), 1 týden (15 euro) a 1 den (10 euro). Cena se účtuje i za minutu. Ceny se pohybují v rozmezí 5-7 euro za půl hodiny používání, plus předplatné – tedy poplatek za vypůjčení.

Během pouhého roku tuto službu využil jeden milion zákazníků. Proto se plánuje rozšíření stanovišť. Přednosti tohoto servisu jsou především celková jednoduchost a šetrnost vůči životnímu prostředí. Ovšem ne všichni sdílejí stejný názor. Francouzská strana zelených se postavila proti tomuto projektu, jelikož pochybuje o tom, že by tento systém opravdu pomohl zlepšit situaci životního prostředí v Paříži. Její členové se domnívají, že mnoho osob se rozhodne pro využití těchto automobilů na úkor městské dopravy. Ekologové se zase obávají nárůstu počtu kamionů, které budou vozy rozvážet mezi prázdnými stanovišti. Půjčovny automobilů i jejich samoobslužná verze představují volbu budoucnosti, avšak tato služba stále ještě není příliš rentabilní. Systém samoobslužných vozidel je nákladný, a to zejména pokud využívá elektromobily.

Servis v ostatních městech

Elektromobily si mohou vypůjčit i obyvatelé jiných francouzských měst – např. Nice, Niort a Angoulême. A v období od září do prosince 2013 by mělo začít jezdit 130 elektrických vozidel i ve městě Lyon.

Grenoble se rozhodl tuto službu poskytnout v příštím roce a o projekt projevili velký zájem i obyvatelé města Bordeaux.

https://www.autolib.eu/fr/comment-ca-marche/notre-service/