česky 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Paříž bude dotovat obrovský inkubátor pro start-up projekty

(Archivní článek, platnost skončena 02.10.2014.)

Paříž doufá, že dožene svoji ztrátu oproti ostatním digitálním velkoměstům tím, že bude dotovat výstavbu obrovského inkubátoru pro start-up projekty. Zpřístupněn by měl být od roku 2016 v Halle Freyssinet a to především pro slibné společnosti v tomto sektoru.

Paříž představila 24. září 2013 projekt nazvaný „1000 startups“, který podle ní nebude mít co do rozlohy ve světě obdoby. Hlavním investorem bude vedle veřejných orgánů především  francouzský miliardář Xavier Niel, zakladatel společnosti Iliad, která patří mezi nejbohatší ve Francii.

Francii kvůli absenci podobného inkubátoru v posledních letech unikaly některé významné projekty ("pépite du web"), které převzali její zahraniční konkurenti, často disponující vyššími finančními prostředky. Ačkoliv se situace, především v otázce financování, v poslední době zlepšila, množství expertů stále poukazuje na chybějící ekosystém přátelský pro start-up projekty, který lze naopak najít například v Silicon Valley nebo i Londýně. Projekt inkubátoru tak má za cíl vyřešit tento nedostatek shromážděním mladých a inovativních společností z Francie a to na ploše téměř 30 000 čtverečních metrů. Navíc s úmyslem poskytnout jim co největší zviditelnění.

Pro účel výstavby inkubátoru ve 13. pařížském obvodu odkoupila pařížská radnice prostory od SNCF za 70 mil. eur, které následně prodá konsorciu vybranému pro realizaci projektu. Stejně tak se bude na financování tohoto projektu částečně podílet i francouzský státní finanční ústav (CDC), avšak většina projektu bude financována Xavierem Nielem osobně. Ten by tam měl podle odhadů některých médií přispět částkou až 120 mil. eur, částka však ještě nebyla oficiálně potvrzena.

Xavier Niel, ředitel a majoritní vlastník společnosti Iliad, již v minulosti vytvořil fond Kima Ventures podporující mladé nadějné projekty v digitálním sektoru. Stejně tak je i zakladatelem IT školy „42“ nebo jedním z patronů Evropské školy internetových profesí (l’École européenne des Métiers de l’Internet).

Zdroj: francouzský denní tisk