česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Trh nemovitostí ve Francii- ceny pomalu klesají

Podle notářů ceny starších bytů ve Francii klesly o 7% mezi srpnem 2012 a březnem 2013. Pokles bude pravděpodobně pokračovat i v příštích měsících.

I přesto, že v minulých 15 letech ceny nemovitostí ve Francii neustále stoupaly, od poloviny roku 2012 si můžeme všimnout značného poklesu. Podle Francouzské notářské komory ceny nemovitostí ve Francii klesly o 7% v období od srpna 2012 do března 2013, a to i v Paříži, kde vzrůst cen byl prudší než v jiných regionech. Aktuální průměrná cena za metr čtvereční v hlavní francouzské metropoli činí 8080 € oproti 8460 €, což byla rekordní cena v létě minulého roku. Tento rozdíl představuje pokles o 4,5%.

Jak už to tak ale bývá, experti nesdílejí stejný názor. Realitní agentura Century 21 odhaduje, že pokles nepřesáhl 0,6%. Všichni se ale shodli na jednom: po tom, co ceny klesly v roce 2012 se předpokládá, že budou klesat i během tohoto roku. Důvodem je zvýšení nezaměstnanosti a předpoklady negativního vývoje francouzské ekonomiky, který Francouze odrazuje od koupí nemovitostí. Tuto skutečnost potvrzuje také fakt, že prodej nemovitostí neustále klesá. Philippe Laborde, prezident Notářského nemovitostního institutu, předpokládá, že se tento rok prodá pouze 600 000 nemovitostí, oproti 709 000 v roce 2012 a více než 800 000 před dvěma lety.

Není ovšem jisté, zda-li tento pokles bude pouze dočasný, nebo jestli se jedná o trvalou, markantní změnu. V tomto směru specialisté nesdílejí stejný názor. Pro makroekonomisty je tento pokles značný. Na konci ledna proto kancelář Astères odhadovala pokles cen starších nemovitostí o 10% během 3 let. Tento odhad vysvětluje tím, že ceny nemovitostí jsou přehnané v porovnání s příjmy občanů. V polovině ledna se v publikaci týdeníku The Economist uvedlo, že nemovitosti ve Francii jsou nejvíce přeceněné ze všech evropských zemí. Mimoto, ceny nemovitostí se vyvíjí mnohem rychleji než platy občanů. Podle notářů se ceny zvýšily o 151% v Bordeaux, 138% v Lyonu a 65% v Rennes a v Remeši.

Když bychom se konkrétně podívali na situaci ve velkých francouzských městech, ceny nemovitostí nejvíce klesly v Caen (-13%), Tours (-12,9%) a Mulhouse (-11,1%). Naopak v některých městech ceny stouply. Týká se to především Rouen (+6,4%), Bordeaux (+5,6%) dále pak Besançon (+3,7%), Rennes (+3%), Lyon (+2,5%) a Amiens (+1,8%).

Pokles omezený na 5%

Realitní kanceláře ovšem předpokládají, že pokles cen bude spíše omezený. Pouze kancelář Laforêt oznámila pětiprocentní pokles. Podle prezidenta agentury Fnaim bude pokles vyšší než 2%, ale nepřesáhne 3%. „Nemyslíme si, že praskne nemovitostní bublina“ podotýká Bruno Delambre, člen Vyšší notářské rady.

Vláda by si v tomto případě přála, aby měly notářské agentury pravdu. Boj proti vysokým cenám nemovitostí je také součástí politiky ministryně místního rozvoje a bytové politiky Cécile Duflot. Cílem vlády je zvýšit nabídku nových bytů za co nejnižší ceny, aby tak klesly ceny nemovitostí. Nové byty jsou prodávány za nízké ceny díky tomu, že jsou postaveny na veřejných pozemcích, které vláda koupila za zvýhodněné sazby. Jestli ale bude tato strategie účinná, se bude vědět až za několik let.

Ještě jedno politické opatření by bylo možné: pomoci občanům získat nemovitosti. Nicolas Sarkozy již tak učinil prostřednictvím půjček s nulovou sazbou, které byly později vyhrazeny zejména pro kupce nových nemovitostí. Duflot nechce poskytovat půjčky kupcům starších nemovitostí, jelikož předpokládá, že by toto opatření způsobilo zvýšení cen nemovitostí a také by uškodilo veřejnému financování.

Úvěrové sazby hypoték zůstávají nízké

V březnu úvěrové sazby hypoték rekordně klesly. Podle Observatoire Credit Logement/CSA průměrná sazba činila 3,07%. Podle Empruntis se sazby hypoték na 15 let pohybují mezi 2,6% a 3,85% a sazby hypoték na 20 let jsou v rozmezí 2,83% až 4,18%. Sazby klesly o 0,9% během jednoho roku, což usnadnilo život mnoha domácnostem. „Celkové náklady za půjčku s dobou splatnosti 20 let v hodnotě 200 000 euro klesly o 20% během jednoho roku, což znamená přechod z původní částky 95 954 euro na 75 920 euro.“, konstatuje makléř Meilleurtaux. Navzdory příznivým finančním podmínkám, Francouzi v této oblasti zůstávají zdrženliví. Počet přidělených půjček tak klesl o 23,1% během jednoho roku. Dle Observatoire Crédit Logement by se ale tento počet měl progresivně stabilizovat.

Ceny nemovitostí vzdálených daleko od centra se mohou snadno vyjednávat

V některých regionech ceny nemovitostí začaly klesat teprve nedávno, kdežto v regionech jako je Auvergne či Burgundsko ceny klesají již delší dobu. V Auvergne ceny klesly o 2,3% v roce 2011 a následně o 2,6% v roce  2012. V Burgundsku byl zaznamenán pokles o 4,9% v roce 2011 a následně o 4,2% v roce 2012. V těchto regionech  jsou průměrné ceny za m² nejnižší v celé Francii: V Auvergne se ceny za m² pohybují okolo 1 294 euro a  v Burgundsku okolo 1 256 euro, což je 6x méně než v Paříži.

„Ceny nejprve začaly klesat v regionech, které byly nejvíce zasaženy krizí a kde ekonomická aktivita nejvíce selhala. A pokles je v těchto regionech ještě více markantní, pokud je nabídka ubytování vyšší než poptávka.“ vysvětluje Laurent Vilmont, prezident agentury Century 21.

Malá města mají potíže

Ceny mohou být velmi rozdílné v jednom a tom samém regionu. Ve velkých městech ceny zůstávají vysoké kvůli zvýšené poptávce, kdežto v malých městech prudce klesají. „V obci Chatillon sur Seine vzdálené 80 km od Dijonu, kde žije pouze 5000 obyvatel a kde není ani vysoká ekonomická aktivita ani přístup na dálnici, ceny nestoupají již od krize v roce 2008.“, vysvětluje Jean-François Buet, prezident Fnaim.

Ne všechny typy ubytování jsou ale na stejné úrovni. Ceny domů klesají delší dobu než ceny bytů zejména kvůli tomu, že bývají daleko od center měst. „Například v Nord-Pas-de-Calais ceny domů klesly o 2,51% v roce 2011 a následně o 2,83% minulý rok.“, uvádí síť Laforêt.

A když má majetek nedostatky (velká vzdálenost od centra, plánovaná rekonstrukce, poloha v regionu postiženém krizí či neštěstím,..) pokles cen nabírá velkých rozměrů. Takový případ můžeme vidět u majitele domu na severu Francie, situovaný mezi Valenciennes a Denain, kde míra nezaměstnanosti nabývá rekordních čísel. Ačkoliv se jedná o dům, který je již 15 let neobydlený, s rozlohou 100 m² a velkou zahradou, majitel musel snížit své nároky. Původně doufal, že dům prodá za 120 000 euro, ale po dobu jednoho roku nedostal žádnou nabídku. Nakonec musel dům prodat za 80 000 euro. „Dům ze 70. let postrádající  architektonický půvab, špatně izolovaný a vzdálený 15 km od sídliště snadno získá nárok na 15 procentní daňovou úlevu během těchto dvou let.“, prohlašuje Bernard Cadeau, prezident sítě realitních kanceláří Orpi.

Tento jev se vztahuje také na majitele bytů v případě, že jejich majetek má nedostatky. Majitel bytu se 6 pokoji s rozměry 140 m² ve čtvrti Sentier v 2. městském obvodu v Paříži chtěl prodat svůj byt za  1 250 000 euro na konci roku 2012. Byt se stropem pokrytým trámy a s parketem z 18. století rozhodně měl svůj  půvab. Avšak dvě z jeho šesti místností byly maličké a prostor schodiště byl v mizerném stavu. Majitel proto neměl žádné klienty, a tak snížil své požadavky na 1 150 000 euro. A podle realitní kanceláře by ještě měl snížit cenu o 100 000 euro, aby mohl byt prodat.

Jen pro informaci: s 500 000 euro si můžeme koupit:
byt se 4 pokoji v Lyonu
byt se 3 pokoji v Paříži
byt s 5 pokoji v Nice
dům se 4 pokoji v Provence
dům s 6 pokoji v Bordeaux
dům s 4 pokoji v Saint-Maur-des-Fossés
dům s 5 pokoji v Colombes

Angličané, kteří si chtěli užít důchod ve Francii, nyní prodávají své domy... často za nižší cenu, než nakoupili 

Před 4 lety, nákupní síla Angličanů ve Francii prudce klesla, a tak se snažili prodat své nemovitosti co nejrychleji, aby tím vykompenzovali své ztráty. Zatímco dříve těžili z výhodného kurzu, v roce 2008-2009 museli čelit takovému kurzu, který prakticky srovnal euro a libru na stejnou úroveň. Toto období byla těžká rána pro důchodce, jelikož dostávali důchod v librách.  Někteří tudíž přišli o 30% svých příjmů. Ti, kteří koupili své hlavní či vedlejší nemovitosti v době, kdy ceny takřka „vybuchly“, se museli vrátit do své rodné země a prodat svůj „sweet home“, aby zachránili své peněženky.

Pokles na trhu luxusních nemovitostí potvrzen v Paříži

Trh luxusních nemovitostí v kraji Ile-de-France se hrne do krize. Po poklesu prodeje o 9,9% v roce 2012, Daniel Féau, jeden ze tří hlavních lídrů trhu společně s Emilem Garcin a Barnes, ve čtvrtek 18. dubna oznámil pokles transakcí o 20% během prvního trimestru 2013. Ačkoliv ceny dlouho vzdorovaly, nakonec stejně couvly. Na základě dohod o prodeji v posledním trimestru 2012, Daniel Féau odhaduje maximální pokles o 8% pro nemovitosti v hodnotě mezi 1 a 2 miliony euro a pokles o 10% pro nemovitosti v hodnotě vyšší než 2 miliony euro.

Zdroje:
http://www.sudouest.fr/2013/04/19/ces-anglais-tentes-de-rentrer-1029155-1980.php 
http://www.lemonde.fr/argent/article/2013/04/22/le-recul-du-marche-de-l-immobilier-de-luxe-se-confirme-a-paris_3162517_1657007.html