česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Jednání místopředsedy Senátu ČR p. Zdeňka Škromacha v Ománu

Ve dnech 7.–9. dubna 2013 uskutečnil Výbor pro hospodářství, zemědělství a dopravu (VHZD) Senátu PČR pracovní cestu do Sultanátu Omán. Delegaci vedl místopředseda Senátu PČR Zdeněk Škromach. Delegace byla přijata presidentem Poradního sboru-Majlis A´Shura (místní obdoba volené komory parlamentu) a jednala s partnerským výborem pro hospodářství a finance ománského Poradního sboru. Dále byla delegace přijata ministrem zemědělství, ministrem životního prostředí, ministrem státu a guvernérem provincie Muscat a vedla jednání s náměstky ministra turistiky a ministra obcí a vodních zdrojů. Ománská strana vyjádřila zájem o spolupráci v řadě hospodářských oblastí (turistika, lázeňství, vodní hospodářství, městská doprava). Největší zájem byl však zaznamenán v oblasti zemědělské spolupráce, kde ománská strana přislíbila ještě tento rok navštívit ČR. Návštěva měla veliký ohlas v médiích, příslušné články a fotografie vyšly ve 4 místních denících. Cesta nepochybně přispěla velkou měrou k rozvoji vzájemných vztahů a propagaci a podpoře ČR a českých firem v Ománu.

Složení delegace

            Sen. Zdeněk ŠKROMACH (ZŠ), místopředseda Senátu Parlamentu České republiky, sen. Jan HAJDA (JH), předseda Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu Senátu Parlamentu České republiky, sen. Jaromír STRNAD (JS), místopředseda Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu Senátu Parlamentu České republiky, sen. Petr ŠILAR (PŠ), člen Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu Senátu Parlamentu České republiky, paní Andrea JŮZOVÁ, tajemnice Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu Senátu Parlamentu České republiky, paní Amalaine DIABOVÁ, tlumočnice (čeština/arabština). Delegaci po celou dobu doprovázel ekonomický rada ZÚ Rijád pan Petr Vlk (PV).

Návštěva senátní delegace přispěla nepochybně k dalšímu zviditelnění ČR v Sultanátu Omán, který je od ZÚ Rijád vzdálen cca 1700 km. Kromě historického navázání styků na meziparlamentní úrovni přinesla návštěva i konkrétní výsledky ve formě příslibu cesty ministra zemědělství, resp. delegace příslušných zemědělských a potravinářských expertů a ománských podnikatelů do ČR. Návštěvu ČR přislíbil i předseda Majlis A´ Shura, výbor pro hospodářství a finance Majlis A´ Shura a guvernér Muscatu. Z ministerstva turistiky byla nastíněna možná spolupráce v oblasti oprav památek a využití horkých pramenů. Zde se ČR opětovně zviditelnila a informovala ománskou stranu o zájmu ománských soukromých investorů o české firmy specializované v oboru lázeňství a zahájení příslušných jednání vedoucích k účasti českých firem na projektu Salalah International Medical City. Z plánovaného programu nevyšlo pouze setkání s ministrem obchodu a průmyslu a ministrem dopravy a komunikací, kteří byli v té době v zahraničí. Úroveň, četnost a vřelost jednotlivých přijetí svědčí o tom, že vzájemné vztahy, byť ne příliš rozvinuté (v ČR zatím nebyla ani jediná ománská státní delegace), se postupně zintenzivňují a ČR je v Ománu stále více přítomna. Svědčí o tom mj. i stabilní růst českého vývozu do Ománu od roku 2009, který činí v průměru  40% ročně.

Oman Observer

Oman Observer 8.4.2013