česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Prezentace českých firem na veletrhu Riyadh Travel Fair 2014 (15-18.4.2014)

Zastupitelský úřad České republiky v Rijádu se ve dnech 15-18.4.2014 zúčastnil svým stánkem veletrhu Riyadh Travel Fair 2014. Tento v historii druhý projekt účasti České republiky (ZÚ ČR) na veletrhu v Saúdské Arábii byl realizován v rámci podpory ekonomické diplomacie ze strany Ministerstva zahraničních věcí/ZÚ Rijád.

Zastupitelský úřad České republiky v Rijádu se ve dnech 15-18.4.2014 zúčastnil svým stánkem veletrhu Riyadh Travel Fair 2014.

             Tento v historii druhý projekt účasti České republiky (ZÚ ČR) na veletrhu v Saúdské Arábii byl realizován v rámci podpory ekonomické diplomacie ze strany Ministerstva zahraničních věcí/ZÚ Rijád. Organizátor nabídl zdarma základní schéma stánku o velikosti 9m2, zbytek (dovybavení nábytkem a dekoraci) zajistil ZÚ Rijád z vlastních zdrojů.

            Na výzvu ZÚ zveřejněnou na webových stránkách ZÚ Rijád, MZV, MPO a rozeslanou příslušným subjektům prostřednictví agentury CzechTourism, Asociace cestovních kanceláří, CzechTrade, MZ ČR, Hospodářské komory zareagovalo a své katalogy zaslalo 13 českých subjektů: Czech Tourism, CK Prague International, Lázně Jáchymov, Lázně Luhačovice, Carlsbad Plaza Spa and Wellness Hotel, Hotel Pupp, Priessnitzovy léčebné lázně, Sanatorium Klímkovice, Lázně Bělohrad, CK Grafikon, CK Czech Medical Care, CK Royal Medical a Mariánské Lázně.

            Veletrh slavnostně otevřel zástupce guvernéra Rijádu princ Turkí bin Abdulláh bin Abdulaziz, syn současného krále Abdulláha, který zavítal i na stánek ZÚ ČR (viz přiložené foto), kde ho ekonomický rada P.Vlk seznámil s nabídkami českých subjektů. Princ Turkí se zajímal zejména o české lázně a možnosti dalších léčebných pobytů.

            O katalogy českých subjektů byl značný zájem, každý den stánek navštívilo v průměru cca 30 osob. Celkem se na stánku zastavilo 120 osob, z čehož 24 bylo z řad podnikatelů (cestovní kanceláře) se zájmem o navázání obchodních vztahů s českými podnikatelskými subjekty. ZÚ zašle příslušné kontakty (skeny visitek) všem zúčastněným firmám.

            Veletrh Riyadh Travel Fair je největším veletrhem cestovního ruchu  v Saúdské Arábii, v roce 2013 se ho zúčastnilo 186 firem ze 42 zemí a expozice se konala na ploše o velikosti 4 113 m2. Veletrh navštívilo 13 678 návštěvníků, z toho 2 213 z řad podnikatelů. Veletrhu se jako vystavovatelé účastní cestovní kanceláře, hotely a letecké společnosti, především z oblasti Zálivu. Je však zastoupena i Evropa, USA a Jihovýchodní Asie. V loňském roce se z Evropy zúčastnila např. maďarská organizace na podporu turistiky Hungarian Tourism nebo slovenské Lázně Piešťany, které se veletrhu účastní každoročně.

            V roce letošním veletrhu dominovaly pavilón Swiss Tourism a pavilóny emirátu Abu Dhabi, Sharjah a Ras Al Khaima. Velké stánky měly agentury na podporu turistiky Německa a Rakouska. Ze ZÚ byly na veletrhu zastoupeny kromě České republiky ještě ZÚ Mexika a Peru. Bližší informace na www.riyadhtravel.net., kde je již uveden i seznam vystavovatelů letošního ročníku a kde bude časem zveřejněna i závěrečná statistická zpráva z letošního ročníku.

Závěr ZÚ:

            Účast ZÚ ČR na veletrhu Riyadh Travel Fair navázala na pravidelnou prezentaci České republiky jako ideální turistické a léčebné destinace, kterou v Saúdské Arábii každé dva roky provádí agentura CzechTourism spolu se zainteresovanými lázeňskými subjekty (naposled v roce 2013 v Rijádu a Džiddě). Účast ČR byla sice oproti jiným evropským turistickým destinacím (Švýcarsko, Německo, Rakousko) skrovná, nicméně splnila svůj účel, neboť přinesla 24 nových kontaktů se zájmem o zprostředkování pobytů saúdských občanů v ČR a zvýšila opět o něco více povědomí Saúdů o České republice a možnostech, které jim ČR nabízí v oblasti tzv. léčebné turistiky. Počet Saúdů navštěvujících česká lázeňská a léčebná zařízení se za posledních 10 let zdvojnásobil a dosáhl nynějších cca 10 tis. osob ročně, což je zdaleka největší počet návštěvníků ze všech arabských zemí. I přes tento úctyhodný nárůst však existují předpoklady k dalšímu navyšování počtu saúdských turistů a pacientů v ČR, což mimo jiné prokázala i návštěvnost českého stánku na Riyadh Travel Fair 2014.

Princ Turki bin Abdullah na stánku ČR

Ekonomický rada ZÚ ing. Petr Vlk seznamuje zástupce guvernéra provincie Riyadh, Jeho královskou výsost prince Turkího bin Abdullha (syn současného krále) s nabídkou českého stánku

Stánek ZÚ ČR v akci

Na stánku ZÚ ČR bylo stále rušno...