česky 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Zvýšení podnikatelské a spotřebitelské důvěry v Itálii

(Archivní článek, platnost skončena 10.08.2014.)

Z tiskového prohlášení Evropské komise k růstu podnikatelské a spotřebitelské důvěry v Eurozóně vyplývá, že Itálie zaznamenala v červenci největší meziměsíční zlepšení. Výzkumné centrum Confindustrie předpokládá, že italské hospodářství letos začne opět růst. Tento růst by měl být však relativně pomalý a dostaví se až v závěru roku. Vláda by se podle ředitele centra L. Paolazziho měla zabývat privatizací a prodejem státního majetku s cílem získat prostředky na snížení vysokého veřejného dluhu. Pozitivní vliv na vývoj podnikatelské a spotřebitelské důvěry má jistě stabilizace trhu italských vládních dluhopisů, která vládě umožnila zabývat se více podporou hospodářského růstu, například urychlením zpožděných plateb veřejného sektoru za dodávky zboží a služeb italskými firmami.

Potřetí za sebou se v Eurozóně zlepšila důvěra domácností a firem (+1,2 bodu), přičemž největší zlepšení zaznamenala Itálie. Z tiskového prohlášení Evropské komise vyplývá, že indikátor ESI, který odráží očekávání firem a domácností, se zlepšil ve čtyřech z pěti velkých členů Eurozóny: Itálie (+2,9), Španělkso (1,2), Franice (+1,2), Německo (+0,7) a Nizozemí (-2,0).

Ředitel Výzkumného centra Confindustrie Luca Paolazzi v této souvislosti uvedl, že předpokládá oživení italské ekonomiky již v tomto roce. Byť bude růst relativně pomalý kvůli řadě překážek. Vývoj důvěry firem a domácností tento předpoklad nepřímo potvrzuje. Ve třetím čtvrtletí by po devíti po sobě jdoucích poklesech mělo dojít konečně k růstu HDP. Více však podle Paolazziho napoví až dílčí statistické údaje za srpen a září.

Poslední zpráva o vývoji italského průmyslu publikovaná společně institutem Prometeia a bankou Intesa Sanpaolo hovoří o zmírnění propadu příjmů firem. Přičemž je to stále především export, který zajišťuje italskému průmyslu v nelehké situaci odbyt zboží. V prvním čtvrtletí italské průmyslové podniky dokázaly zvýšit vývozy do více než poloviny svých odbytišť. Neúspěšnější byl vývoz potravin, nápojů a léčiv.

Klíčový význam pro další vývoj budou mít podle Paolazziho rozhodnutí v oblasti hospodářské politiky. Ředitel Paolazzi se vyslovil ve prospěch privatizace státních podílů ve firmách a prodeje nepotřebných nemovitostí v majetku státu. Takto získané příjmy by měl stát využít na snížení vysokého veřejného dluhu.

Index spotřebitelské a podnikatelské důvěry 2013

  Červen Červenec
Itálie 86,6 89,5
Španělsko 92,3 93,5
Francie 88,7 89,9
Německo 99,8 100,5

 Pozn.: průměr 1990-2012 odpovídá 100 bodům; Zdroj: Evropská komise

Na růst podnikatelské a spotřebitelské důvěry v Itálii má kladný vliv řada faktorů. Situace na trhu italských vládních dluhopisů se v zásadě stabilizovala, spread se pohybuje v relativně přijatelném pásmu mezi 250-300 body a ministerstvo financí realizuje jednu úspěšnou aukci dluhopisů za druhou. Italská vláda se tak může soustředit na prorůstová opatření s cílem povzbudit ekonomiku a zabrzdit nárůst nezaměstnanosti. Pokračuje debata o snižování daní. Z iniciativy Evropské komise došlo k ukončení procedury kvůli nadměrnému rozpočtovému schodku Itálie a právě plnění pravidel Paktu stability a růstu jistě přispělo k tomu, aby Itálie ze strany EU dostala souhlas s dodatečnou emisí dluhopisů s cílem urychlit placení faktur vystavených italskými firmami na dodávky zboží a služeb pro veřejný sektor, které jsou v některých případech již i několik měsíců po lhůtě splatnosti. Pozdní platby veřejného sektoru jsou dlouhodobě palčivým problémem Itálie, a proto by částečné řešení situace mělo přinést zvýšení objemu likvidních prostředků v ekonomice a zlepšení předpokladů pro její návrat na růstovou dráhu.