česky 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministerské zasedání Evropské vesmírné agentury v Neapoli

(Archivní článek, platnost skončena 05.12.2013.)

Delegace ČR vedená ministrem dopravy Pavlem Dobešem se zúčastnila jednání Rady Evropské kosmické agentury (ESA) na ministerské úrovni, které se konalo ve dnech 20. a 21. listopadu 2012 v italské Neapoli. ČR se na zasedání zavázala navýšit svůj podíl na financování aktivit ESA ročně o 90 mil. Kč, čímž se rozšíří možnosti zapojení českých podniků a výzkumných institucí do vesmírných projektů. Na okraj zasedání jednal velvyslanec ČR v Itálii Petr Buriánek s představiteli MD ČR o uspořádání setkání českých a italských firem v Římě v roce 2013 s cílem podpořit jejich spolupráci na projektech ESA.

Dosavadní příspěvek ČR do ESA se ročně pohyboval kolem 285 mil. Kč, včetně téměř 200 mil. Kč povinného členského poplatku. Pro následující programové období vložilo Ministerstvo dopravy ČR do nových programů přibližně 340 mil. Kč a MŠMT ČR dalších  175 mil. Kč. Nad rámec toho MŠMT ČR alokovalo pro období 2013 až 2020 částku ve výši asi 270 mil. Kč na program vývoje vědeckých přístrojů. Roční příspěvek se tak v nejbližších letech zvýší oproti předchozímu programovému období přibližně o 90 mil. Kč.

Zvýšením podílu na financování programů ESA ČR potvrdila, že kosmickým aktivitám a moderním technologiím přikládá velký význam. ČR je členským státem ESA od roku 2008. Za uplynulé 4 roky ESA uzavřela téměř šest desítek kontraktů s konsorcii s českou účastí. Uzavření dvaceti dalších kontraktů se očekává v roce 2013. Vyšší příspěvek na realizaci projektů ESA by měl podnítit zapojení většího počtu českých firem a zvýšení jejich konkurenceschopnosti v mezinárodním měřítku.

V delegaci ČR na ministerském zasedání ESA byly zastoupeny vedle Ministerstva dopravy ČR resorty školství, životního prostředí, obrany, průmyslu a obchodu. Jednání se zúčastnil také velvyslanec ČR v Itálii Petr Buriánek, který na okraj zasedání jednal se zástupci MD ČR o možnosti uspořádat v prvním pololetí roku 2013 setkání českých a italských firem v Římě s cílem podpořit jejich spolupráci při realizaci projektů financovaných ESA. 

Itálie patří v Evropě k důležitým výrobcům vesmírných technologií. Italské firmy v minulosti například dodávaly moduly pro Mezinárodní vesmírnou stanici a v italském Fucinu bylo zřízeno jedno ze dvou operačních center evropského projektu satelitní navigace Galileo. Zájem spolupracovat na uspořádání setkání mezi českým a italským průmyslem potvrdila Italská vesmírná agentura.