česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Italský Nejvyšší soud rozhodl ve prospěch Budějovického Budvaru

Budějovický Budvar a jeho italští importéři uspěli ve sporu s americkou pivovarnickou skupinou Anheuser-Busch InBev o používání ochranné známky „Budweiser“ v Itálii. Soud potvrdil vítězství českého pivovaru u odvolacího soudu v Miláně a po letech by tak české pivo v Itálii mohlo být opět označováno jako „Budweiser“. Naopak americký výrobce nebude moci v Itálii používat tuto ochrannou známku. Budějovickému Budvaru se v minulosti na italském trhu velmi dařilo a Itálie patřila do elitní skupiny pěti největších exportních trhů. V důsledku soudních sporů a předběžného opatření prosazeného americkou konkurencí se jihočeské pivo nesmělo do Itálie vyvážet pod značkou „Budweiser“, což vedlo k prudkému poklesu prodejů. To by se nyní mohlo změnit.

Budějovický Budvar vydal dne 8.10.2013 tiskové prohlášení, v němž informoval o rozsudku Nejvyššího kasačního soudu v Římě ve známkoprávním sporu s americkou společností  Anheuser-Busch InBev. Soud vyhověl Budějovickému Budvaru a jeho italským dovozcům a zakázal americkému konkurentovi používat v Itálii ochrannou známku „Budweiser“. Tuto značku může nyní naopak znovu po několikaletém zákazu používat právě českobudějovický pivovar.

 Kvůli předběžnému soudnímu opatření, v jehož důsledku ztratil Budějovický Budvar právo používat v Itálii ochrannou známku „Budweiser“, došlo v roce 2002 ke skokovému snížení prodeje českobudějovického piva na polovinu. Přitom v roce 2001 byla Itálie pátým nejdůležitějším exportním trhem Budějovického Budvaru. Přes nepříznivý vývoj projednávání známkoprávního sporu se postupně dařilo Budvaru prodeje piva v Itálii zvyšovat, byť musel používat pouze značku „Budějovický Budvar“.

Vzhledem k tomu, že Itálie patří mezi pět největších světových importérů piva, otvírá se pro český pivovar možnost dalšího zvyšování vývozů na tento zajímavý trh.

Více informací o rozsudku Nejvyššího kasačního soudu:

http://www.budejovickybudvar.cz/media/archiv-tiskovych-zprav/2013/budweiser-italie.html